Съвсем неочаквано депутатът на "Коалиция за България" Георги Кадиев успя да прокара поправка в Закона за потребителските кредити, който бе гласуван на второ чете и не подлежи повече на корекции. Тя предвижда въвежда таван за лихвите по кредитите.
Поправката на Кадиев въвежда нов регламент, според който лихвите и таксите по кредитите не може да надвишават повече от пет пъти законовия лихвен процент. Законовият лихвен процент се определя от Министерски съвет. Той се формира на база основен лихвен процент (0,1%), плюс 10%. На практика лихвите и разходите по кредитите няма да може да надхвърлят 50,5% от взетата сума. Законът ще влезе със задна дата, защото договорите, сключени в разрез с тази корекция преди влизането й в сила, ще се считат за невалидни. Потребителите надплатили лихви по кредитите си, ще могат да изискват да им бъдат върнати.
Пред журналисти вносителят Георги Кадиев обясни, че поправката касае най-вече бързите кредити, където често се злоупотребява с потребителите.
Поправката на Кадиев е революционна и не бе подкрепена от икономическата комисия в парламента. Въпреки от това вносителите Кадиев и Георги Анастасов успяха да я прокарат, но не с помощта на левицата, а на ГЕРБ.
Друга важна промяна е, че потребителите на ипотечните жилищни кредити вече няма да са задължени да плащат такса, ако погасят задълженията си предсрочно.
Важен момент в измененията е, че при сключване на договор за жилищен ипотечен кредит потребителите ще имат право да избират какъв договор да сключат. Те ще могат да решат между договор, при който при принудително изпълнение банката се удовлетворява изцяло и окончателно до размера на обезпечението или договор, при който в случай на принудително изпълнение банката разполага с цялото имущество на потребителя.
Друга важна промяна, която гласуваха днес депутатите, е, че така наречените "бързи" потребителски кредити до 400 лв. вече също ще се отпускат по правилата, разписани в ЗПК.
Досега бързите кредити не попадаха в обсега на регулация. Според вносителите на корекциите - Йордан Цонев (ДПС), Жельо Бойчев (БСП) и Румен Гечев (БСП) кредиторите са се възползвали от тази вратичка в закона, за да отпускат бързи кредити при неясни условия.
Макар че се включват в нормите на ЗПК, при бързите кредити, както и досега, няма да се прилага правото на отказ към потребителите.
Измененията в ЗПК забраняват някои такси, които банките налагат на своите кредитополучатели. Забранява се таксуването за одобрение и усвояване на кредит, както и за неговото управление. Кредиторът вече няма да има право да събира повече от веднъж такса и/или комисионна за една и съща услуга.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.