Предсрочно е въведено намалението на цената за разпологаемост на мощностите на ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово“ с 14 на сто и на "КонтурГлобал Марица Изток 3" с 15 на сто. Вместо да чакат 1 май, двете т.нар. американски електроцентрали са свалили тарифите си от 27 април, веднага след като "Националната електрическа компания" (НЕК) е платила своите дългове за изкупена в стари периоди електроенергия по дългосрочните договори на преференциални цени, съобщиха от двете дружества в четвъртък.
Това беше и условието от споразумението между НЕК и двете централи от април 2015 г. за влизане в сила на по-ниските цени. Цяла година НЕК не успя да уреди борчовете си към "Ей И Ес" и "КонтурГлобал", които междувременно достигнаха съответно около 588 млн. лв. и 501 млн. лв. Дълговете вече са платени, след като в края на миналата седмица собственикът на НЕК – "Българският енергиен холдинг", взе заем за 535 млн. евро.
След влизането в сила на новите цени за разполагаемост на двете мощности НЕК ще икономисва близо 100 млн. лв. годишно или около 1 млрд. лв. за оставащия десетгодишен период от договорите за задължително изкупуване на електроенергията от двете мощности.
От своя страна държавните "Мини Марица Изток" са получили 99 млн. лв. за дълга на "Ей И Ес" и 257 млн. лв. по забавените плащания от страна на "КонтурГлобал". Въгледобивното дружеството вече е започнало на свой ред да урежда забавени сметки към свои доставчици. Плащането на вземанията на мините ще позволи развитие на инвестиционната програма на дружеството за разкриване на нови въглищни пластове.
Изпълнителният директор на "Ей И Ес България" Оливие Маркет коментира, че промените в дългосрочния договор "носят преки ползи за българския народ и допринасят за усилията на правителството за преструктуриране на енергийния сектор“.
"Правителството на България постигна значителен напредък към стабилизиране на енергийния сектор и намаляване на цените на електроенергията за потребителите”, заяви Андрес Глуски, президент и главен изпълнителен директор на "Ей И Ес Корпорация".
"Това е положителна стъпка, тъй като се намалява задлъжнялостта в сектора и ще има допълнителен оздравителен ефект в електроенергетиката", коментира пред Mediapool финансовият директор на "КонтурГлобал Марица Изток 3" Красимир Ненов. По думите му ефектът от намаляването на цените на разполагаемостта на електроцентролите тепърва ще се усеща от пазара и битовите потребители в допълнение с по-осезаемата през тази година намеса на фонда за сигурност на електроенергийната система, който покрива част от разходите на НЕК за изкупуване на тока по дългосрочните договори с двете въглищни мощности и възобновяемите източници.
“Пълното изплащане на задълженията на НЕК към нашата компания е един от най-ясните показатели, че правителството подобрява инвестиционния климат, и положителен сигнал към международните инвеститори", коментира Гари Левсли, главен изпълнителен директор на "КонтурГлобал Марица Изток 3".
"Това е приносът ни към решаването на проблемите в енергийния сектор, които българското правителство непрекъснато се стреми да разрешава, допълни той.
За да останат в сила намалените цени на тока от американските централи обаче НЕК не трябва да допуска нови забавяния в плащанията. Ако това се случи, автоматично отстъпката отпада.
Петнайсетгодишните договори за задължително изкупуване на тока от двете ТЕЦ по преференциални цени бяха подписани, за да може инвеститорите да гарантират възвръщаемостта на вложените средства в модернизацията на ТЕЦ "Марица Изток 3" и в изграждането на напълно новата "Ей И Ес Гълъбово" на мястото на старата ТЕЦ "Марица Изток 1". Инвестицията на "Ей И Ес" надхвърли 1.5 млрд. евро, а в ТЕЦ "Марица Изток 3" бяха вложени над 700 млн. евро от италианската "Енел", която по-късно продаде 63-процентрия си дял в централата на "КонтурГлобал". Останалите 27 на сто от капитала са на НЕК.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг