Харчим по 13 лева на ден, като за храна на човек от домакинството отиват 4.20 лв. Това показват данните на националната статистика за третото тримесечие на годината. На годишна база НСИ отчита намаляване с 47 лв. на дохода на член на домакинството - до 1195 лв. А доходът от заплата на човек е намалял за 1 година с 8 лв. до 649 лв.
Доходите на глава от населението са се увеличили с малко над 35 лв., тъй като разноските са набъбнали със 135 лв. През третото тримесечие българите са разчитали двойно повече на спестяванията си - на човек се падат изтеглени близо 45 лв. от заделените пари при едва 22 лв. през второто тримесечие. Хората отново са започнали да теглят кредити и заеми, защото за първи път от 2012 г. сумата от тях расте в семейния бюджет. След седем тримесечия, в които имаше постоянно намаляване на изтеглените заеми, през третото тримесечие на тази година сумата от кредити на човек се е увеличила повече от два пъти - до 17 лв. при 7 лв. за април-юни.
Традиционно за летните месеци и летните отпуски, харчовете за отдих, свободно време и култура са скочили най-много - от 34 лв. на 61 лв. на всеки в домакинството. С около 4 лв. са се увеличили разходите заради изплатен кредит или даден заем. В същото време българите заделят по-малко на влог - 23 лв., или с почти 10 лв. по-малко от предходните три месеца. Увеличение има още и на разходите за храна (с 24 лв. до 379 лв. на човек), за облекло и обувки (с 10 лв. до 45 лв.), за жилище, вода и ток (с над 20 лв. до 144 лв.). Расте и сумата, която отделяме за алкохол и цигари - от 44 лв. на 48 лв. В същото време за здраве също сме дали повече - с по около 7 лв. повече на човек, или около 57 лв.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг