24 Ноември, 2024

Банките трупат печалби, въпреки спада на лихвите по кредитите

Банките трупат печалби, въпреки спада на лихвите по кредитите

През първото тримесечие на годината банките са успели да си увеличат печалбата си със 7 на сто на годишна база, въпреки трайно спадащите лихви по депозитите и по кредитите. Това показват данните на БНБ, цитирани от "Капитал daily".

Както и досега около половината от общата печалба на сектора за периода - 305 млн. лв., е генерирана от двете най-големи по активи банки - "Уникредит Булбанк" и "Банка ДСК". Те отчитат съответно 73.6 и 79.7 млн. лв. печалба за тримесечието.

При най-голямата банка резултатът се дължи на намалените административни разходи в сравнение с първото тримесечие на миналата година, а при "Банка ДСК" заради по-високите разходи за обезценки печалбата се свива с 23%.

При третата по големина институция в сектора – Първа инвестиционна банка (ПИБ), която има печалба от 22.6 млн. лв. това се дължи и на двата разходи - по-малки административни разходи и такива за обезценка.

Темповете на свиване на доходността по привличания от домакинствата и бизнеса ресурс все още изпреварват тези, с които намаляват лихвените проценти по отпусканото от банките финансиране, и към края на тримесечието разходите за лихви са с над 67% по-ниски спрямо година по-рано в сравнение със спад от 26% при постъпленията от лихви.

При депозитите лихвите са вече толкова ниски, че няма много възможности за допълнително намаление, но при кредитите все още се очакват понижения, което ще продължи да свива лихвения марж, при който работят банките.

Това вече се вижда и в надзорните данни, които показват, че макар и на годишна база нетният лихвен доход да расте с 4.51%, в сравнение с последното тримесечие на 2015 г. той вече намалява, като понижението е с 0.96%. Нетният доход от такси също е над равнищата си в края на март 2015 г., но се свива със 7.19% спрямо декември.

Данните на БНБ показват още, че ниските лихви по депозитите, които доведоха до отлив на влогове на бизнеса, вече се пренася и при домакинствата. Към края на март 2016 г. има свиване в общия обем на депозитите на бизнеса и домакинствата с 0.93% на тримесечна база до 73.6 млрд. лв., макар и на годишна база все още да се отчита ръст.

Отпускането на заеми също остава свито, като общият кредитен портфейл към корпоративни и индивидуални клиенти в края на тримесечието се свива до под 50 млрд. лв. Понижението е и на тримесечна (-3.39%) и на годишна (-3.45%) база.

Сподели: