Според него останалите пари ще се търсят от други източници. Ако имаме АЕЦ „Белене”, страната ни няма да остане държава на келнери и обслужващ персонал, а ще има сериозна енергийна основа да развива иновативна икономика, твърди енергийният бос.
По неговите думи новата АЕЦ ще има руски стоманен кожух и ще работи с руско гориво, автоматиката ще е френска, а останалите части ще са от западни производители – европейски или американски. Ние сме готови да изградим централата, но трябва да се говори икономически за проекта, а не политически, смята енергийният експерт.
Проектът е доста напреднал, има необходимите технически разрешителни, както и разрешение за строеж. Но предишното правителство не посмя да започне изграждането на централата, защото Станишев се уплаши да не загуби изборите, заради гласовете на противниците на ядрената енергетика.
Манчев е убеден, че ефективността на централата не подлежи на съмнение, а за 60 години живот нейните реактори ще произведат 1 милиард мегават часа електроенергия. При цена от около 200 евро за мегават час това прави приход от около 200 милиарда евро.
След всички разходи, лихви по кредити, заплати на персонала и гориво за централата ,както и съхранение на отработените отпадъци, чистата печалба ще е около 55 милиарда евро или малко по-малко от милиард евро на година, пресметна експертът.
Въпросът с проекта „Белене” не е политически, а икономически. За съжаление, в последно време той се превърна в политически – с искания референдум, със спекулациите около споровете НЕК- „Атомстройекспорт”.
Ние ще построим централата, без да искаме държавни гаранции, без да предлагаме държавата да изкупува тока. Но и държавата няма да печели от АЕЦ-а, освен ако не реши да си купи дял от построената централа. Цената на тока, който ще продаваме обаче няма да е определяна от регулатор, а ще е пазарна и който иска, ще може да си купи от нас, обеща Манчев.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг