В България цари по-малко демокрацийка и повече пазар. Натрупаха се огромни богатства чрез мутренски бандитизъм и корупция. Лечението е демокрация и съвсем различна данъчна система, която бе въведена от социалистическото правителство на Станишев – плоския данък и ниското данъчно облагане на компаниите, нещо което не би хрумнало нито на Меркел, нито на Обама, а у нас го направиха социалистите. Те дълго ще трябва да перат тази риза. Това докара близо два милиона от населението до геноцид и просешка тояга. Само с магистрали и хъбчета, без икономически растеж, това няма да се реши. Няма да е чудно, ако се появи български Бърни Сандърс или българска революционна левица. Това мнение изрази в коментар по БНР проф. Боян Дуранкев.
По думите му в капиталистическа страна, с утвърдени традиции в политиканството, се тълкува како голям успех да дадеш помощи на енергийно бедните. Но както и да го погледнем, ако има енергийно бедни, които не могат да си заплатят най-обикновеното отопление, това означава, че се мисли погрешно и държавата не върви в правилна посока. Той посочи, че в България минималният доход е около 170-180 лева или около 3 Е на ден, а това по думите му е изключително мизерно съществуване.
Според Дуранкев, бедността има няколко аспекта – бедност спрямо миналото – близкото и по-далечно минало, спрямо други страни-членки на ЕС и спрямо света. Той изтъкна, че бедните у нас са станали относително по-бедни, докато богатите са станали чувствително по-богати, ако погледнем спрямо миналото. В Европейския съюз сме „шампиони“ по минимална работна заплата и на ниво ЕС трябва да се въведе обща минимална работна заплата около 400 Е – тази дискусия отдавна тече.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг