28 Ноември, 2024

"Булгартабак" спира износа за Близкия Изток

"Булгартабак" спира износа за Близкия Изток

От 1 април 2016 г. "Булгартабак" преустановява производството и продажбите на продукцията си за регион Близък изток, съобщиха от компанията в сряда, пише вестник "Капитал", който добавя, че от този пазар идват около 80% от приходите от износ на фирмата.

Новината идва няколко месеца след като Турция за пореден път постави въпроса за значителния дял, който марките на "Булгартабак" заемат на нелегалния пазар в Турция. Факт, който е отбелязан в последния доклад на турската служба за борба с организираната престъпност и корупцията. 

"Известен факт е, че членове на терористичните организации ПКК и Съюзът на кюрдските общности налагат рекет под формата на такса малко преди контрабандните цигари да влязат в Турция. Предположението е, че през последните години 80% от контрабандните цигари влизат в Турция през източните и югоизточните погранични райони и терористичните организации придобиват значителни приходи от тази си дейност", е записано още доклада.

Източници от цигарения бранш разказаха, че през последните няколко седмици в "Булгартабак" има финансови затруднения, които идват именно заради намалените доставки към Близкия изток, a изпълнителният директор на компанията Венцислав Чолаков е удвоил охраната си. Ще бъде затворена фабриката в София, а парцелите, върху които се намира, ще бъдат продадени, допълват източниците.

Според прессъобщението на компанията причина за спирането на износа и съкращенията е "негативната медийна кампания" в изданията на "Капитал", "която се води срещу "Булгартабак" през последните няколко години, изразяваща се в над 1000 публикации с негативен характер".

Източник на "Капитал" от цигарения сектор обясни, че пазарът на "Булгартабак" се е свил по три причини. На първо място напрежението между Турция и кюрдите е довело да затягане и почти затваряне на границата с Ирак. По този начин изнасяните за Иракски Кюрдистан цигари на холдинга не могат да достигнат до Турция през старите канали.

Второ, за управляващите в Турция от декември Ахмед Доган и Делян Пеевски, които са смятани от властите там за реални собственици, са персони нон грата. По тази причина са разпоредени масови проверки за безбандеролен "Престиж" при дистрибуторите. Търговците от своя страна си казват "защо да продавам тези цигари, като мога да предлагам други, без да съм обект на проверки". 

Третата причина е, че "Булгартабак" няма маркетингови активности в региона и е влошил качеството на цигарите.

Компанията има само няколко пазара в Близкия изток. От изнасяните количества по груби изчисления около 80% са се озовавали в Турция, 10% са били продавани в Иракски Кюрдистан, 5% в Сирия и от няколко седмици холдингът има договор за законен износ към Иран, добави източникът. "Булгартабак" държи и около 1/3 от пазара на цигари в България.

Във вторник стана ясно, че италианският бизнесмен с български паспорт Едоардо Миролио е продал дела си от 7.22%. Тепърва ще става ясно кой е купувачът и как това ще се отрази на структурата на компанията. Мажоритарен собственик остава регистрираната в Австрия BT Invest, която държи близо 80% от капитала, 5% са на "Табако инвестмънт" (която се държи от "НСН Инвестмънт" на Делян Пеевски и майка му), 6% - на КТБ, а другите са в институционални инвеститори като взаимни, пенсионни фондове, Bank of Nеw York Mellon и малко дребни акционери. "НСН Инвестмънт" на Пеевски бе създадена миналата година, след което освен в "Булгартабак" се появи и като собственик в "Юрий Гагарин" и кандидат за такъв в "Техномаркет" и "Химко". Делян Пеевски се счита за скрития голям акционер, като преди няколко седмици обяви, че ще продаде официалния си дял, за да не се дискредитира името на дружеството покрай прекратените държавни поръчки на строителни фирми, свързани с депутата от ДПС.

Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни