24 Ноември, 2024

Бюрокрацията струва на бизнеса над 3 млрд. лева годишно

Бюрокрацията струва на бизнеса над 3 млрд. лева годишно

Само по 35 закона разходите за справки, декларации, удостоверения, отчети и др., измерени като труд, време, мастило, хартия и т.н., са почти 3.4 млрд. лв. Това става ясно от мащабно изследване за бюрокрацията в България, което се провежда поетапно в последните 4 години от икономическото министерство - част от европейска инициатива за подобряване на бизнес средата. Фокусът е върху текстове от закони, посочени от бизнеса като особено проблемни заради огромната бумащина и отчетност, която изискват

Безспорно е, че някои процедури са неизбежни като подаването на данъчни декларации или други документи. Въпреки това поне 450 млн. лева могат да бъдат спестени с отпадане на ненужни справки и удостоверения, с преминаване от хартия към онлайн общуване с администрацията, с пълно премахване на излишни режими, аргументират се от Института за пазарна икономика.

Законът за ДДС и Кодексът за социално осигуряване са с най-голяма тежест на разходите за изпълнение на вменени от държавата задължения. При закона за ДДС тежестта за бизнеса се оценява на 976.5 млн. лв. Голямата сума се дължи не толкова на голям брой регулации – 33, колкото на многото фирми, задължени да изпълняват режимите. За сравнение задълженията за информиране, произтичащи от Кодекса за социално осигуряване, са 105 вида.

При закона за ДДС направените 15 предложения за облекчения биха спестили на фирмите около 10.7 млн. лв. При Кодекса за социално осигуряване, който засяга всички фирми и самонаети у нас, възможностите за подобряване на режимите са огромни. Тук са направени 22 предложения за промени в отделни режими, като ефектът им се оценява на 272.6 млн. лв. С много голям ефект ще е и подобряването на закона за акцизите и данъчните складове, където са направени 28 предложения за облекчаване на режими с прогнозен ефект върху бизнеса в размер на 104 млн. лв.

“Анализът показва, че администрацията разработва сложни и скъпи за спазване инструкции, като само по тази линия административните разходи за бизнеса се натоварват излишно с най-малко 114 млн. лв. годишно”, изтъква Светла Костадинова от Института за пазарна икономика. Като напълно ненужни са оценени режими за информиране на държавата на обща стойност 92 млн. лв., за които се предлага да бъдат изцяло премахнати.

Сподели: