25 Ноември, 2024

Чужди инвеститори бягат от земеделието, цената на земята у нас се срива

Чужди инвеститори бягат от земеделието, цената на земята у нас се срива

 

Само преди дни беше финализирана поредната голяма сделка - мултинационалният фонд „Серес" продаде 186 000 дка земеделски земи. С това за последната година собствеността си смениха над половин милион декара.

 

Излизането от пазара на земеделска земя на фонда „Серес", в който участваха големи институционални инвеститори като австрийската банка „Райфайзен", компанията „Рослин кепитъл партнерс" и двамата чуждестранни банкери - бившият председател на Дойче банк за Азия Мартин Лоут и Ричард Дън, бивш член на изпълнителния комитет на Мерил Линч. е сериозен знак за липсата на бизнес перспектива.

През 2006 г. тази внушителна група започна бизнеса си със земя. а 7 години по-късно се отказа от 186 000 дка.

Още 2 млн. дка земеделска земя се очаква да излязат на пазара за продаване от инвестиционните фондове до година. Те вече не им носят досегашната висока доходност. Напротив дори тя падна до 3% или под нивото на лихвите по депозитите.

Италианската компания „Бруно форм", която обработваше сериозни земеделски територии в село Ръжево, също се оттегли от този бизнес, твърдят фермери в региона.

Проблеми затрудняват и китайската държавна компания „Тянджин" във Видинско. Основните - разпокъсаната земя и унищожените напоителни системи.

Затова не се оправдаха и очакванията за крупни инвеститори от арабския свят. Дори българска правителствена делегация с представители на големи собственици на земя обиколи Катар и Кувейт. След дискретно проучване тамошният бизнес се въздържа от реални сделки в България. Освен разпокъсаността и разрушената напоителна система, инвеститорите от Катар и Кувейт не рискуваха заради нестабилната икономическа и политическа ситуация у нас.

Преди време Петър Николов от Националния съюз на земеделските кооперации обобщи ситуацията така: „Нивите ни са разпокъсани и не могат да имат цени като в останалите европейските държави . Николов поднася и сериозния факт, че в момента у нас се напояват 340 хиляди декара, докато преди е имало поливни системи за 12 милиона декара! 

„Цената на земята ще продължи да върви надолу, докога не мога да кажа, но това кара много хора да се опитват да продават сега преди да е стигнато дъното", коментира Радослав Христов, зам.-шеф на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

Сподели: