За първи път държавата започва да изкупува частни гори от собствениците, чиито парцели са твърде малки и не могат да се управляват ефективно, а някои от тях дори са оставени на произвола на съдбата. Въпреки това, в последните дни се появиха твърдения, че опитът на държавата да откупи частните гори прилича на национализация в ущърб на собствениците, предава БНР.
Заместник-министърът на земеделието Георги Костов уточни, че за целта ще бъдат заложени пари в бюджетите на горските предприятия. Тази година те са по 100 000 лева, но амбициите са кампанията да продължи. Критериите все още не са изготвени, но са известни:
Примерно, важност на гората от гледна точка на защита на инфраструктура, т.е. дали попадат в защитни гори, дали са важни по други социални или икономически причини тези гори.
Почти задължително е съответната частна гора да има обща граница с държавната гора, за да може да се комасира по този начин към държавните.
Процедурата ще бъде, след като се определят такива критерии, да се обяви, че частните гори в район “еди кой си” държавата предлага да ги изкупи. Цените ще се определят на пазарен принцип и ще бъде казано търг, който върви надолу, т.е. държавата изкупува с предимство тези, които дадат по-ниска цена. Това също предстои да бъде обсъдено и прието като решение и вече, който е съгласен и смята, че може да си продаде гората. В никакъв случай не насила, само който е съгласен!
Около 2 500 000 малки парцела имаме - малки частни гори, по няколко декара, които са абсолютно неефективни за управление. Те са собственост на 1 250 000 човека.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг