Това стана ясно от думите на Динко Райчев, който е представител на Генерална дирекция „Енергетика" към ЕК.
За пример той посочи Испания, където общественият доставчик на електроенергия е генерирал дефицит в размер на повече от 20 млрд. евро.
Ситуацията в България макар и не толкова сериозна, също показва, че Националната електрическа компания (НЕК) е на дефицит, което показва, че предоставя услуга под пазарната й стойност.
Райчев посочи още, че ЕК има съмнения относно независимостта на регулаторните органи в някои страни, сред които е и България. Той посочи, че тази нарушена независимост се проявява като държавна намеса в дейности, които са стриктно в областта на енергийните регулатори.
Относно „Южен поток" представителят на ГД „Енергетика" към ЕК заяви, че въпреки подписването на определени договори между Русия и страни от Европейския съюз, няма все още крайно инвестиционно решение относно проекта, тъй като редица оценки, сред които и ОВОС, все още не са направени. Ако страните, участващи в „Южен поток", поискат той да пренася изцяло руски газ, ще трябва да поискат дерогация (изключение от правилото) по Трети енергиен пакет на ЕС, който регламентира, че всеки електропровод и газопровод в ЕС трябва да допуска през него да преминава газ или електричество от трети страни.
Райчев посочи, че пълна дерогация не е възможна и че една част от капацитета на трасето на „Южен поток" ще трябва да бъде предоставяна за транзит на газ, който не е руски. Ако България или някоя от страните, подписали споразумението за „Южен поток" не спазват разпоредбите на приетия енергиен пакет, това ще доведе до наказателни процедури срещу тях.
Райчев, който е в България, за да представи „Комуникацията за вътрешния енергиен пазар на Европейския съюз", заяви, че свободната търговия с електричество и газ ще доведе до конкурентни цени и устойчиво развитие на сектора. Представителят на ГД „Енергетика" към ЕК заяви още, че в редица страни крайните потребители вече могат да избират своите доставчици на електроенергия.
Оценките на ЕК показват, че ако създаде ефективен пазар на електроенергия в рамките на общността, това ще спести на европейците 13 млрд. евро от техните сметки за ток.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг