Премиерът говори за следствията, но не и за причината за тази солена глоба за БЕХ от 77 млн. евро. Водеха се преговори за това българския газов пазар да се промени, така че да има повече от един играч. Но тъй като нищо не се направи, тогава ЕК ни каза – като не можете вие, дайте да го направят тези, които могат. Сега трябва да се даде възможност за един нормален пазар, имайки достъп до газопреносната ни система на повече от един играчи. Така енергийният експерт Васко Начев коментира в ефира на Би Ти Ви ситуацията около БЕХ, който е наказан от ЕК да заплати солената глоба от 77 млн. евро.
Лятото на тази година, когато НС с мнозинство даде да се разбере, че ние няма да влезем в извънсъдебно споразумение и ще защитаваме националните интереси. Този консенсус обаче ни струва тези 77 млн. евро. Но това, което ни каза ЕК е, че нямаше да бъде задължително да приватизираме на „Булгартрансгаз“, ако просто бяхме допуснали повече играчи на газовия пазар, тоест, до газопреносната система. Тогава нямаше да има и 1% предложение за приватизация, обясни казуса Начев.
По думите му ние сме били единствената държава, която е проявил пълна пасивност по повод на препоръките, зададени от ЕК. Сега фокусът е насочен към това, че ние трябва да национализираме, с което губим национална сигурност и което е напълно некоректно. В тази връзка няма значение кой е подал оплакването до ЕК – "Овъргаз" или друг, нашата газопреносна система не работи по пазарни правила и в унисон с европейското законодателство. Нашият газов пазар не работи, това е основният проблем. Освен това имаме злоупотреба с господстващо положение, аргументира позицията си Васко Начев.
Подобна позиция изрази и другия гост в студиото на Би Ти Ви Христо Казанджиев, също енергиен експерт. Според него Борисов символно е интрепретирал фактите.
Причините да се стигне до глобата за БЕХ е престъпното неспазване от страна на топмениджърите законови разпоредби за енергетиката и правилата на ЕС от 2007 година, от една страна. От друга страна, техните действия са в пълно противоречие с българското законодателство, свързано с енергетиката.
Това, което стана през 2010 г., е че съвсем съзнателно топ мениджърът на „Булгартрансгаз“ спира достъпа самоволно, въпреки препоръката от КЕВР. Тогава „Овергаз“ съвсем в правото си обжалва пред ЕК, което провокира едно наказателно производство срещу България. България търпи последствията от една престъпна безотговорност на топ мениджъри на корпоративно и на правителствено ниво”, заяви Казанджиев.
Христо Казанджиев подчерта, че 20% приватизация на „Булгартрансгаз“ нямаше да означават, че то става частно дружество, а напротив – щеше да има един външен независими инвеститор, който да упражнява контрол над дружеството.
По думите на Казанджев и досега не е ясно къде са отишли парите от активите за „Южен поток“. А сега с евентуалния проект за „Турски поток“ се готви ново безконтролно харчене на още над 2 милиарда, предвидени за съответната новата обществена поръчка.
Важно е да тръгне разходна част за енергийния проект, от там нататък никой не се интересува дали ще бъде реализиран или не. Това е моделът, по който се случват нещата, обобщи на финала Васко Начев.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни