Европейската инвестиционна банка направи заявка да участва в осигуряване на финансирането на АЕЦ “Белене”. Предстои да установим комуникация с банката. Това обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова на площадката на атомната централа в понеделник. Там тя инспектира как се съхранява изработеното оборудване, за което бяха платени 1,2 млрд. лв. Проверката установи, че то се съхранява съгласно изискванията на производителя.
В петък по БНР вицепрезидентът на ЕИБ Вазил Худак заяви, че институцията би обмислила финансиране на проекта АЕЦ “Белене”, ако получи официално запитване от българското правителство, припомня "24 часа". Той уточни обаче, че банката никога не е финансирала изграждането на нова ядрена централа.
От думите на Петкова става ясно, че такова запитване ще има. От министерството поясниха, че ще изпратят писмо до банката. Рано е още да се коментират каквито и да било финансови параметри, преди да е структурирана компанията за “Белене”, казаха от ведомството.
Време е да намерим решение за проекта, в него са вложени над 3 млрд. лв., заяви министър Петкова. Тя припомни, че интерес към “Белене” има и от най-голямата държавна китайска ядрена компания.
В министерството вече е създадена работна група, която да разработи варианти за използване на оборудването, които да бъдат готови да края на юни, както поиска парламентът.
Доверието на премиера Борисов, доверието на коалиционните партньори и подкрепата, която получих от страшно много колеги, ме задължават, каза Петкова във връзка с отказа на премиера да приеме оставката ѝ.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни