24 Ноември, 2024

Фалстарт за процедурата по отнемане на лицензите на ЕРП-та, НЕК вади нови доказателства

Фалстарт за процедурата по отнемане на лицензите на ЕРП-та, НЕК вади нови доказателства

Процедурата по отнемане лицензите на трите ЕРП-та започна с фалстарт. На заседанието си днес Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) отложи процедурата по отнемане на лицензите им.

Припомняме, че в средата на март ДКЕВР откри процедура за отнемане на лицензите на дружествата с мотива, че не са се разплатили с Националната електрическа компания за продадена електроенергия. От своя страна електроснабдителните дружества твърдят, че имат да получават от НЕК суми за закупената от тях електроенергия от ВЕИ централи.

Председателят на ДКЕВР Боян Боев заяви, че на 4 април в комисията са постъпили нови доказателства от страна на НЕК и това налага ответната страна в административната процедура - ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго-про" да се запознаят с тях. Това налага провеждане на ново открито заседание на 28 април и съответно отлагане на закритото заседание.

Припомняме, че по подобен начин миналата година протече и производството по отнемане лиценза на ЧЕЗ. Тогава от ДКЕВР също имаха намерението да отнемат лиценза само на това дружество заради нарушения, но по-късно процедурата беше прекратена.

Заседанието на ДКЕВР бе посетено също така и от представители на дипломатическия корпус. Сред тях бяха посланиците на Чехия, Испания и Австрия , както и търговски аташета на Германия, Румъния и Полша.

Кремена Димитрова от ЧЕЗ посочи, че дружеството дължи на НЕК малко над 75 млн. лв. в същото време Националната електрическа компания има да дава на компанията подобна сума. Димитрова поиска производството на ДКЕВР за отнемане на лиценза им да спре поради това, че ЧЕЗ не е нарушила лицензионните си условия, нито законовата рамка в спора си с НЕК. По думите на Димитрова разплащанията между ЧЕЗ и НЕК са от търговски и частно-правен характер и че те не касаят предметът на лиценза й и не застрашават доставките на електроенергия.

Тя допълни, че между ЧЕЗ Електроснабдяване и НЕК дори са подписани протоколи за уреждане на част от оспорваните суми.

Управителят на "Енерго-про" Стефан Абаджиев посочи, че ако неговото дружество не е прихванало насрещните си вземания, е можело да се стигне до невъзможност да осигурява електроподаването на клиентите си.

Председателят на управителния съвет на ЕВН България Йорг Золфелнер до голяма степен повтори мненията на колегите си от „Енегро-про" и ЧЕЗ. Той също отхвърли претенциите за откриването на процедурата за отнемане на лиценза на електроснабдителното дружество на ЕВН.

Сподели: