24 Ноември, 2024

Финансиране на енергийната ефективност в Централна и Югоизточна Европа

Финансиране на енергийната ефективност  в Централна и Югоизточна Европа

На 28.06.2018 г., в гр. София, Европейската комисия в партньорство с Министерство на енергетиката на Република България и ООН, организираха форум на тема „Инициатива за финансиране на околната среда“. Събитието се организира в рамките на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз и се провежда  ден преди срещата  на високо равнище на министрите от  Централна и Югоизточна Европа за енергийна ефективност (CESEC) в София.  
Участниците  бяха приветствани от  заместник-министъра  на енергетиката Жечо Станков и  на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова, които очертаха  достиженията,  проблемите и предизвикателства пред страната за привличане на инвестции в енергийна ефективност.   
Над 100 експерти от техническия и финансовия сектор, публични власти и  консултанти от Централна и Югоизточна Европа, взеха участие във форума, като обсъдиха добрите практики, тенденции за развитие и проблеми  в сектора, както и възможностите за използване на частни фондове и иновативни финансови инструменти, най-вече в секторите на строителството и промишлеността
В  паралелни сесии  бяха дискутирани  политики и мерки за  подобряване на енергийната ефективност на жилищни и публични сгради и ролята на  компаниите, предоставящи услуги за енергийна ефективност,   значението на публичния диалог с всички заинтересовани страни  за  финансирането на проекти, пътят, по който тези инвестиции могат да станат привлекателни и осъществими. Внимание беше отделено и на енергийната ефективност в промишлеността и сектора на малки и средни предприятия.     
Представени бяха  финансови инструменти и ефективни модели за финансиране на  проекти  за енергийна ефективност използвани от банки и фондове в чужбина и у нас.  
 Участниците се обединиха около тезата, че  за постигането на  добра  енергийна ефективност не са достатъчни само публичните средства,  а трябва да се привлече значително частно финансиране, което да подпомага държавата. 
 „Необходимо е изработването на икономически по-ефективни и по-иновативни начини за финансиране на енергийната ефективност, които да включват активното участие и партньорско отношение както на собствениците на сградите и жилищата, така и на бизнеса“, заяви заместник-министър Крумова.
 Необходимостта от публичен диалог по темата, който да  покаже ползите от тези инвестиции и да промени нагласите на хората за това, че  те имат споделена отговорност и трябва да имат принос  в санирането на  жилищните сгради, бе друга важна тема на форума. 
Сподели: