Няма как НС да приеме да се намали лихвите със задна дата, това е популизъм. Да се преподпишат 3 млн. договора за потребителски кредити е невъзможно. Надявам се законът да бъде приет най-късно в сряда или четвъртък. Това коментира депутатът от БСП Румен Гечев, който е един от вносителите на новия Закон за потребителския кредит.
Той посочи, че в проекта няма законова възможност да се вкарва задължително условие за предоговаряне. Но всеки потребител може да погледне договора си и ако там има изрична клауза, че ще плаща наказателна лихва при предсрочно връщане на заем, може да отиде в друга банка. По статистика това са около една трета от договорите, каза Гечев.
С новия проектозакон задължаваме банките да предлагат две опции – първият вариант е досегашният, т.е. при просрочване да загубиш жилището, но и да доплащаш, ако то бъде оценено по-ниско от сумата, която остава да върнеш. Вторият вариант е да има по-висока лихва, но при просрочване банката взема залога, най-вероятно жилището, но не иска повече пари, обясни Гечев.
Аз гласувах против тавана върху годишния процент на разходите (ГПР) при бързите кредити. Този текст беше отхвърлен от специализираната комисия на Народното събрание. ГПР при бързите кредити е много по-висок, отколкото при нормалните заеми. Искахме да изчистим сектора по друг начин – чрез по-сериозен лицензионен режим, подчерта Гечев. С въвеждането на таван по ГПР няма да бъде свършена работа, ще се развихри сив сектор, смята червеният депутат, който добави, че срок от шест месеца може да има прегласуване, ако видим, че този механизъм не работи, добави Гечев.
Румен Гечев категорично отрече да са предлагани пари на депутати, за да бъде прегласуван текстът за тавана върху ГПР. А прегласуване не е имало, за да не се създаде конституционен прецедент, посочи още финансистът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг