Той е категоричен, че президентът си дава ясна сметка, че сега ако падне правителството, на есен бунтовете ще се обърнат и срещу него. Дуранкев иначе е категоричен, че трябва да има аргументация на всички разходи. И даде пример, че в царско време при приемането на бюджетите даже се е записвала заплатата на портиера на двореца. Той обаче е екатегоричен, че актуализацията на бюджета и заемът от 1 милиард са необходими за държавата. Според Дуранкев има опасност фискалният резерв да падне под задължителния минимум.
Проф. Чавдар Николов пък посочи, че в случая говорим за прозрачно харчене на едни пари, които вече са изхарчени, защото той припомни, че правителството на Орешарски вече е разплатило огромни суми към бизнеса, върнало е ДДС и т.н. Икономистът не изключва вероятността в края на есента отново да се наложи ново преправяне на бюджета.
Петър Ганев от Института за пазарна икономика бе категоричен, че проблемът с ветото на Росен Плевнелиев е свързан с непрозрачността на разходите, които иска да си разпише правителството. Според него част от заема, който се взема, също не е ясно къде ще отиде, като може да се даде на Банказа развитие и оттаз да се финансира малкия бизнес, но може да се използва и за покриване на загубите от намалените цени на тока.
Проф. Чавдар Николов бе категоричен, че от този 1 млрд., който взима кабинета, дори и да не откраднат една стотинка, никой няма да им повярва, защото проблемът сега е, че липса доверия в политиците и политическата класа.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг