Новината, че British American Tobacco (BAT) купува водещи марки на производителя на цигари "Булгартабак", е повече от добра за всички, които се опитват да инвестират в България. Това заяви икономистът Красен Станчев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria. Според него в момента има глад за инвестиции в реалния сектор, а условията са подходящи, защото цената на кредита сега е ниска.
„Хубаво е обаче да отбележим, че тези 100 млн. евро са доста по-малко, отколкото сумата, която можеше да договорена през 2004 г. Тогава от ВАТ имаха намерение да участват в търга за приватизация на „Булгартабак“, а аз имах удоволствието да водя екипа за макроикономически анализ на сделката, от името на ВАТ“, обясни Станчев. Той припомни, че 2004 г. е времето, когато България започва да излиза от дупката на 1996-1997 г.
„Тогава се очакваха 200-250 млн. лв., но ВАТ и Japan Tоbaccо с готовност щяха да наддават до около 400 млн. лв. Това щеше да бъде много по-съществено, щеше да бъде инвестиция, чист приход в бюджета, равен на 1% от БВП тогава“, каза икономистът. Той посочи още, че са били пропуснати много политически ползи. „Едната от тях е феодализирането на тютюнопроизвоидителите и закрепването им само към едни продукт, който те произвеждат“, добави Красен Станчев.
Относно увеличението на минималните пенсии до 200 лв. от 1 октомври, той посочи, че това на практика ще изяде евентуалното повишение на приходите на Националния осигурителен институт (НОИ), който е свързан с увеличението на осигуровките и с факта, че поради ръста на икономиката, хората внасят повече данъци, в това число и осигуровки в НОИ.
„Мярката е доста несправедлива спрямо голямата част от хората, които са спазвали закона и са си внасяли вноските. Това създава лоши стимули, защото тези, които са близко до границата на минималната пенсия, не биха се старали да работят и да внасят повече, като ще чакат следващо подобно увеличение“, допълни той.
Според него, освен че мярката ще изяде евентуалните нови приходи от повишаването на осигуровките, е вероятно до една година финансовият министър, който и да е той, да търси нови пари за попълване на дефицитите на НОИ.
„Икономиката на пенсионното дело в България налага, поради дефицитите в осигурителната система, изравняване и увеличаване на тежестта на т.нар. втори стълб – допълнителното задължително осигуряване“, смята икономистът.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни