Новото ръководство на БНБ ще върне доверието в институцията. Това прогнозира икономистът Красен Станчев, цитиран от "Фокус". Според него и тези, и други кандидати биха могли да направят това, защото наследството не е чак толкова лошо, колкото обществото мисли.
„Възстановяването на доверието и стабилизирането на банковата система, включително членството в Европейския банков съюз, така наречените стрес-тестове ще покажат, че банковата система не е нещо изолирано, не е остров в спокойно море. Банковата система много зависи от общата нагласа на политиците, които по някакъв начин създават условията, в които функционира икономиката", заяви Красен Станчев.
Той посочи, че би могъл да кажа по-подробно за някои неща, които не са добри в законодателната програма на този парламент и могат да дестабилизират банковата система.
"Най-общо казано това са онези законопроектите, които усилват правата на длъжниците, които променят Гражданския процесуален кодекс и които се опитват да въведат нова система на фалит на физически лица“, изтъкна експертът.
Красен Станчев коментира още, че за покачването на доверието в банковия надзор, това, което може да се направи, е по-стриктно наблюдение на независимия подуправител по банковия надзор.
„Радикални промени в структурата на банката не са необходими“, категоричен бе Станчев.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг