29 Юли, 2026

Мария Капон: Строим “Белене”, ако плащаме по 2 млрд. на година

Мария Капон: Строим “Белене”, ако плащаме по 2 млрд. на година

Вчера инициативен комитет, представляван от нея, е внесъл в ЦИК над 11 хил. подписа срещу изграждането на нова ядрена централа от името на комитета “Белене”.

Според Капон обществото е затрупано с лъжи за АЕЦ “Белене”. Първата е, че можем сами да изплатим тази огромна инвестиция, а е повече от ясно, че тя не е по джоба на българина. Поради тази причина и Станишев не подписа окончателните документи за изграждането, обясни политикът. 

Според изчисленията на Капон, ако новата централа ни струва 20 милиарда лева, то за 20 години ще трябва да изплащаме по 1 млрд. на година и още по 800 млн. лихви. Тогава вече крайната годишна вноска става 1 800 млрд., а тези пари са непосилни за българската икономика. Сега от АЕЦ ”Козлодуй” ние печелим годишно 70 -80 млн. лв. и с тях е невъзможно да изплащаме строежа на новите мощности. Ако се допусне този вариант тогава наистина токът ще скочи между 3 и 7 пъти, предупреди Капон.

Мария Капон казва, че голямата манипулация в настоящия референдум е, че и БСП и ГЕРБ говорят за нова централа , а не за нови мощности. Защото нови мощности можем да развиваме и на Козлодуй, да строим 7 –ми блок, посочи политикът.

Тя е категорична, че ако се изгради Белене новият инвеститор няма да има интерес от Козлодуй. 

Сподели:
Цените на петрола се устремиха нагоре след новите удари в Близкия изток

Цените на петрола се устремиха нагоре след новите удари в Близкия изток

Ислямският революционен гвардейски корпус е насочил балистични ракети към американска военновъздушна база и команден център в Йордания, съобщава държавната агенция IRIB News

BMW съкращава 8000 служители в Германия заради натиска от митата и китайските коли

BMW съкращава 8000 служители в Германия заради натиска от митата и китайските коли

BMW досега се смяташе за компания, по-успешно справяща се с прехода към електромобили, тъй като запази по-широка гама от двигатели с вътрешно горене и избегна резки промени в стратегията си

Цените на петрола се понижиха рязко

Цените на петрола се понижиха рязко

„Днешното движение се дължи на подновените надежди за нова рамка за деескалация между Иран и страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив“, заяви Ребека Бабин,

Коментари (0)