Агенция "Мудис" намали кредитните рейтинги на пет големи гръцки банки и ги постави под негативно наблюдение за възможно ново понижение, като подчертава повишената несигурност относно способността на правителството да постигне споразумение с официалните кредитори в крайния срок (28 февруари), съобщи БНР. Това решение е факт, след като на 6 февруари "Мудис" постави под негативно наблюдение своя "Caa1" суверен кредитен рейтинг на Гърция.
Investors Service на агенция "Мудис" понижи дългосрочния депозитен и основен кредитен рейтинг на следните пет гръцки банки: Piraeus Bank SA (до "Caa2" от "Caa1"), National Bank of Greece SA (до "Caa2" от "Caa1"), Alpha Bank АЕ (до "Caa2" от "Caa1" ), Eurobank Ergasias SA (да "Caa3" от "Caa2") и Attica Banka SA (да "Caa3" от "Caa2").
В също време кредитната агенция постави всички тези рейтинги в процедура на преглед за по-нататъшно тяхно понижение.
Вчерашното решение се дължеше на намалената според "Мудис" вероятност от системна подкрепа с оглед от една страна на повишената несигурност относно способността на правителството да стигне до споразумение с официалните кредитори на Гърция навреме, за да изпълни своите собствени ликвидни и финансови нужди. От друга страна агенцията определя като вероятно евентуалното намаляване на капацитета на Фонда за финансова стабилност на Гърция (HFSF) за подкрепа на банките, в случай на необходимост.
Предстоящият нов преглед на рейтинга от страна на "Мудис" ще оцени финансовия и ликвиден натиск, на който са подложени тези банки. В допълнение прегледът ще оцени и директните банкови експозиции в гръцки суверенни облигации и влиянието на отслабената работна среда върху качеството на техните активите и тяхната платежоспособност.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг