В края на 2015 г. депозитите на домакинствата в страната възлизат на рекордните 44.4 млрд. лв. Това е с 3.4 млрд. лв. повече спрямо края на предходната година, сочат данни на централната банка, цитирани от profit.bg.
В последните 40 месеца населението е увеличило спестяванията си с повече от 10 млрд. лв., или средно по около 250 млн. лв. на месец. Според банкери несигурността е основната причина, заради която хората продължават да трупат пари за черни дни. При това на рекордно ниски лихви. Кои са най-предпочитаните банки за влоговете ни? През последната година само една българска банка е добавила повече от 1 млрд. лв. към депозитната си база. Това е Уникредит Булбанк, която е и най-голямата институция у нас по размер на активите си.
Втората по големина Банка ДСК е добавила близо 800 млн. лв., а на трето място се нарежда Сосиете Женерал Експресбанк с 558.7 млн. лв., изпреварила Първа инвестиционна банка с 408 млн. лв. и Централна кооперативна банка с 398 млн. лв. С привлечени по над 100 млн. лв. за цялата минала година са още Райфайзенбанк, Интернешънъл Асет Банк и Инвестбанк, а топ 10 се допълва от Алианц Банк и Българо-американска кредитна банка.
През четвъртото тримесечие на 2015 г. парите ни бяха насочени основно към Уникредит Булбанк и Банка ДСК (372 млн. лв. и 325 млн. лв. нетно повишение на спестяванията), както и към Банка Пиреос, Обединена Българска банка, Сосиете Женерал Ескпресбанк и Първа инвестиционна банка, добавили по над 100 млн. лв. Към 31 декември общо 11 от банките в страната имат депозитна база от над 1 млрд. лв. Начело са Банка ДСК със 7.2 млрд. лв., Уникредит Булбанк с 6.7 млрд. лв., Първа инвестиционна банка с 5.95 млрд. лв., а също и Пощенска банка, Обединена българска банка и Централна кооперативна банка с по над 3 млрд. лв.
За лихвите и още нещо
Въпреки че лихвите по депозитите в страната са на рекордно ниски нива, водещи банкери в последните седмици заявиха, че очакват продължаване на спада и през 2016 г. Вчера за първи път в историята си от БНБ обявиха, че основният лихвен процент се промена на 0.00 п.п. Трябва да се знае, че основната лихва няма значение - както за депозитите, така и за икономиката ни, и не може да достига отрицателни стойности. Основният лихвен процент се определя от равнището на лихвения процент на междубанковия паричен пазар.
При режима на паричен съвет, в какъвто се намира България, основният лихвен процент не е лихва, по която БНБ оперира на паричния пазар. Той се използва най-често при формирането на лихвените нива при компаниите, отпускащи бързи кредити, но и от една малка част от банките в страната. Бонус информацията няма връзка с парите ни на влог. Въпросът е какво ще правите с тях, на фона на наближаващите лихви по спестяванията, близки до нулата.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни