НС прие на второ четене днес промени в Закона за потребителския кредит, с които отпаднаха наказателните лихви за предсрочно погасяване на кредит по нови и вече сключени договори.
По предложение на Янаки Стоилов от Коалиция за България промените ще важат във връзка с такси, обезщетения или неустойки при предсрочно погасяване на договор за кредит, когато кредитът е погасен след изплащане на 12 месечни погасителни вноски от усвояването му.
"Сключените договори ще остават в сила, но с възможност кредитополучателите да погасят своите задължения, без да бъдат облагани с допълнителни такси или неустойки", обясни пред журналисти Стоилов. По думите му стабилността на банковата система ще се запази.
"Едновременно с това допълнително може да бъде раздвижен кредитният пазар, защото някои могат да погасят сегашните си задължения и да сключат нови договори", посочи депутатът. Според него като следствие от промените е възможно да се намалят печалбите на банките, но те няма да загубят средствата, които им се полагат.
Разширява се и обхватът на закона по отношение на кредити под 400 лева. За тях няма да се прилага правото на отказ от кредита, тъй като наличието на това право би обезсмислило и ограничило краткосрочните кредити.
Със законопроекта се забранява на банките да събират някои видове такси и комисионни. Кредиторът, например, не може да събира повече от веднъж такса и/или комисионна за едно и също действие. Въвежда се изискване видът, размерът и действието, за което се събират таксите и комисионните, да се описват ясно и точно в договора за кредит.
Законовите промените влизат в сила три месеца след обнародването им в "Държавен вестник".
В края на март парламентът гласува таван за всички потребителски кредити - около 50%. Той обхваща всички кредити, включително ипотечни и бързи. До момента имаше разграничение - до 400 и над 400 лева, което вече отпада. Всички настоящи договори, които не отговарят на този закон, се считат за невалидни, обясни тогава Георги Кадиев от БСП.
Фирмите за бързи кредити обаче скочиха срещу тавана на оскъпяване на заемите. Те предупредиха за връщане на "мутрите от 90-те", съкращения на персонал и рай за лихварите.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг