До 18 септември БНБ ще пусне сайта за съпоставяне на таксите за най-често използваните платежни услуги, който ще бъде безплатен за потребителите, съобщи подуправителят на БНБ и ръководител на управление "Банково" Нина Стоянова, цитирана от пресцентъра на банката.
Създаването на такъв сайт е залегнало в европейска директива, а въвеждането й в българското законодателство предстои да стане с промени в Закона за платежните услуги и платежните системи
До 31 октомври България трябва да започне да прилага в цялост и регламент за кредитни преводи и директни дебити в евро, който засяга страните извън еврозоната, е казала Стоянова пред участниците във финансов форум, посветен на иновациите. Най-късно от тази дата всички кредитни преводи и директни дебити в евро следва да се извършват в SEPA формат - единната зона за плащания в евро. За тези плащания ще отпадне изискването за посочване на BIC от ползвателите на платежни услуги.
Платежните системите за малки плащания в евро следва да осигурят оперативна съвместимост с други такива системи в ЕС. Към края на 2015 г. в България делът на SEPA кредитните преводи от общия брой наредени клиентски кредитни преводи в евро е 59 %, а над 90% от картите и банкоматите вече прилагат EMV стандарта за защита, е казала Стоянова.
В най-скоро време предстои приемане от Народното събрание на промени във Валутния закон, въведени със Закона за кредитите за недвижими имоти на потребители, както и приемане на съответни промени в Наредба № 27 за статистиката на платежния баланс. С тях ще отпаднат изискванията за нуждите на статистиката на платежния баланс доставчиците на платежни услуги да водят регистър и да предоставят на БНБ информация за сделки и плащания между местни и чуждестранни лица, както и за презгранични преводи над 100 000 лева. Очаква се тези промени да бъдат приети до края на юли тази година.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг