Преди срещата при Росен Плевнелиев не е решено да бъде фалирана КТБ. Тази среща при президента не беше за КТБ, а по-скоро за това какво правим, за да спасим банковата система и гражданите да бъдат сигурни, че ще бъдат защитени техните пари. Това обясни Петър Чобанов, бивш финансов министър в правителството на Пламен Орешарски, който коментира в студиото на Нова ТВ разсекретената стенограма за КТБ.
Стенограмата показва – какъв е климатът, при който се управлява страната. Моята оставка беше поискана 15 пъти. Ако бях отстранен нямаше кой да свърши практическата работа, след като получихме разрешение от ЕК за отпуснем държавна помощ за цялата банкова система, което беше много важно за успокояване на хората. Тогава хората се успокоиха и престанаха тегленията на своите вложение, обясни Чобанов.
Това, което беше ясно на тази среща, е че КТБ е в замразена ситуация – капиталовият недостиг беше около 4 млрд. лева. Прокуратурата влезе в офиси, свързани със собствениците на банката. Тогава правителството и БЦБ предложи – да отделим добрата част от банката и на тази база, с публични средства да продължи да действа тази банка. Но нямаше консенсус това да се случи - да се следва европейската практика. Ако този модел беше проработил, тази банка щеше да продължи да съществува, категоричен е бившият министър.
Що се отнася до откраднатите пари, те са в капиталовия недостиг. Кой ги е откраднал обаче – съдът ще реши, където е внесена цялата документация. В тези 4 млр. лева са кредити без обезпечение, те са раздавани и на медии, и на спортни клубове и т.н. Въпросът на премиера - какво е правил банков надзор, в този случай е логичен.
Нарушенията в банковия надбор стават ясни, когато погледнем как се развива банката. От банка с балансираност в депозитите и кредити, само за няколко години банковият депозит се утроява. Но банковият надзор не се е противопоставил на този модел, който е отречен от европейските практики. В този казус се заровен и проблемът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг