17 Февруари, 2025

Петър Ганев: Проектобюджет 2015 показва липса на реформи

Петър Ганев: Проектобюджет 2015 показва липса на реформи

Проектобюджет 2015 показва липса на реформи и тенденция към задлъжняване на страната ни. Това заяви Петър Ганев, икономист в Института за пазарна икономика по повод актуализацията на бюджета пред БНР.

Според него догодина трябва да се намери вариант за допълнително свиване на разходите. „Прави впечатление, че и през следващите години икономиката ни ще върви с много бавни, почти незначителни темпове нагоре, което със сигурност няма да доведе до подобряване на живота ни” коментира Ганев.

„Без много изненади, с продължаване на някои негативи, които вече знаем, а именно, че дефицитът е доста голям за 2014-а година с актуализацията на бюджета, над 3-те процента, и всъщност бюджетът за следващата година е тази средносрочна рамка до 2017-а предвиждат едно поетапно смъкване на дефицита, но първо на 3–2,5–2%, т.е. ние чак през 2017-а година ще влезем в собственото си ограничение в Закона за публичните финанси от 2% дефицит. Макар този проектобюджет да е в известна степен консервативен – няма ги тези оптимистични очаквания за милиарди нови приходи, но можеше да бъде малко по-амбициозен, особено що се касае до разходната част” обяснява финансистът.

Той обясни, че вижда две новости. Едната е, че регионалната програма се закрива, което, според него е до голяма степен е политическо харчене на пари. Като друг акцент той отбеляза покачването на възрастта за пенсиониране от следващата година. Според мен обстоятелствата в икономически и финансов план изискват да има по-големи и по-смели промени. „Това е бюджет, който по-скоро връща към едно познато статукво, не предлага нещо ново, което да промени средата към по-добро.” смята той.

Според него има тенденция на задлъжняване. „Вече имаме 7 години на бюджетен дефицит – от 2009-а до 2015-а, ако този бюджет се приеме, с прогнозата 2016-2017 също да сме в дефицит. Вървим убедително към 10 години, в които сме само на минус.” заключва той. Петър Ганев коментира и увеличаването на ставката и разширяването на обхвата на данък "лихва": „Не мисля, че си струва самият данък. Неговата конкретната ставка и бюджетната цел да съберем някакви пари чрез този данък е по-маловажна от това да имаме стабилни банки и хората да държат парите си в банковата система.”

Сподели:
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.