Парното и топлата вода ще поевтинеят от 1 април 2015 т. между 6 и 13 на сто заради намаляващата цена на природния газ, където тарифите ще са с 13.17 процента по-ниски. Цените на произведената от топлофикациите електроенергия също ще бъдат намалени - с между 6 и 7 процента за различните дружества. Около това решение се консолидира Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на заседанието си в сряда.
Според намеренията на регулатора, от идния месец природният газ, който в момента се продава на дружествата, вързани към газопреносната мрежа за 601.69 лв. за 1000 куб. м без ДДС, вече ще струва 523.72 лв.
Представителите на топлофикациите казаха, че нямат забележки относно изчисленията на КЕВРа спрямо сега действащата регулаторна рамка, но видяха залежи в проекта на решението параметри, които ще им донесат загуби.
Според топлоснабдителните дружества, ползата за битовите абонати от свалянето на цената на топлоенергията ще е малка, тъй като отоплителният сезон е свършил и реално няма да усетят поевтиняването в сметките си, каза председателят на Асоциацията на топлофикациите Илия Николаев. Централите също няма да имат полза от новите цени. Те разчитаха на думите на председателя на комисията Светла Тодорова, че поевтиняването на газа няма да се отрази на цената на топлоенергията и така да успеят да компенсират негативните си финансови резултати.
"Производството през април, май, юни до регулаторния преглед през юли не е активен период за производство нито на топлинна, нито на електрическа енергия и кой знае какво няма да се случи, но чувството, че така се пренебрегват или забравят, или не се правят неща, които биха могли да бъдат направени в грижа за топлофикационния сектор, който вече е доста омаломощена, изтормозен и безпътен, все пак може да предизвика някакви реакции", коментира пред журналисти след заседанието Николаев.
Върху финансовото състояние на топлофикационните дружества основно негативно влияние оказва намалението на преференциалната цена на електроенергията, както и намаляването на топлинните загуби без ясни критерии, коментира Николаев. Той отбеляза, че при промяна на регулаторната рамка, не само че топлинните загуби на дружествата са били намалени, но и са заложени като част от продадената от дружествата енергия. Това е изкуствена манипулация, която намалява цената, заяви Николаев. Формално обаче не можем да оспорваме решението на комисията, защото правилата на наредбата за ценообразуване са спазени, каза още
той.
Според обсъдените днес цени, които трябва да влязат в сила от 1 април, цената на топлинната енергия в столицата ще бъде по-ниска с 10 процента, цената на "Топлофикация Пловдив" ще се понижи с 13.5 процента, на "Топлофикация Плевен" - с 6 процента. В Бургас за топла вода и парно ще се плаща с 6.18 на сто по-малко, във Враца – с 11,3 процента. На "Топлофикация Варна" цената е намалена с близо 13 на сто, във Велико Търново - с близо 9 на сто, а в Разград - с 11,6 процента.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг