Тази година ще усвоим толкова пари от еврофондовете, колкото за 7 години. Това каза държавният глава Росен Плевнелиев по време на съвместен българо-португалски бизнес форум.
„Ще ми се българските компании да инвестират повече в Португалия, която инвестира и има модерни иновации на световно ниво“, обясни Плевнелиев. Президентът изрази надежда португалските компании да открият една България, която се модернизира и която показва просперитет на мир в Югоизточна Европа и е логистичен хъб в този регион. „Българската икономика показа, своята сила. Гордеем се с постигната стабилност, с правителство, което успя в първите месеци да постигне много“, заяви президентът.
Според него България е дала категорична заявка за реформи и изтъкна, че преди четири години, Португалия е дала такъв пример на всички за отговорно провеждани реформи. „Сега и България дава ясна заявка за модернизация и реформи. Заставам зад тези реформи като държавен глава. Нашата икономка вече показва потенциал“, посочи Плевнелиев и допълни, че вместо с 1% икономиката расте с 2%, а безработицата от 11% е слязла на 10,1%. „България дава заявка за въвеждане на електронно правителство. Вярваме, че в сферата на туризма, земеделието и храните, иновациите, ИТ, изграждането на модерна инфраструктура, управлението на водните сектори, можем да увеличим двустранния си оборот с Португалия“, допълни той.
„Искаме България да стане пълноправен член на Шенген до 2018 година, да постигне и членство в Единния надзорен банков съюз и да влезе в зоната на изчакване на Еврозоната, както и да отпадне и механизма за наблюдение“, заяви държавния глава Плевнелив.
По време на форума беше учредена българо-португалска камера. Бяха подписани и Меморандуми за разбирателство между Агенцията за инвестиции и външна търговия на Португалия и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и между Агенцията за инвестиции и външна търговия на Португалия и Българската агенция за инвестиции.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг