Класацията на Световната банка "Да се прави бизнес" (Doing business) анализира рамката, която налагат регламентите за бизнеса на малките и средните предприятия в 189 страни.
Експертите й оценяват най-вече условията, в които те могат да започнат дейността си, да имат достъп до кредит и да плащат данъци.
Въз основа на резултатите, получени от 10 хил. бизнесмени, институцията прави класация, която и тази година е оглавена от Сингапур, лидер от 2007 г. насам, следван от Хонконг, Нова Зеландия, САЩ и Дания.
В 11-ото издание на класацията България запазва позицията си от миналогодишното.
България е класирана на 58-о място, като има слизане надолу в класацията спрямо миналата година с един пункт по отношение на защитата на инвеститорите. По критерия изпълнение на договорите няма промяна спрямо миналата година. С осем пункта изоставаме спрямо миналата година по критерия получаване на разрешително за строеж, а със седем за стартиране на нов бизнес. Все пак има и положителна тенденция - три места нагоре по критерия плащане на данъци и седем - по критерия трансгранична търговия.
За сравнение Франция, която миналата година бе на 34-та позиция, тази пада на 38-а и остава далеч зад Германия, която е на 21-ва.
Португалия е сравнително високо в класацията - на 31-ва позиция, макара страната да е в програма за международно подпомагане.
Въпреки рецесията и социалните трусове, Гърция подобрява положението си в класацията, преминавайки от 78-а на 72-ра позиция.
Последните места в класацията се заемат от три африкански страни - Либия, ЦАР и Чад.
Класацията беше силно оспорвана и стана повод да се изпише много мастило, отбелязва АФП.
Недоволен от мястото си, което му бе отредено миналата година (96-о),
Китай обвини Бин Хан, вицепредставител на страната в Световната банка при рядко виждано досега публично изявление в края на 2012 година.
На фона на тези спорове президентът на Световната банка Джим Йон-ким трябваше да се реши да разпореди външен одит, чиито заключения бяха публикувани през юни и бяха безапелационни - в съставянето на класацията има методологически слабости и тя трябва да се спре.
Това бе първото политическо изпитание на Йон-ким след избирането му на поста през лятото на 2012 г. и той прие промени, прехвърляйки контрола върху класациите "Да се прави бизнес" на главния икономист на Световната банка, но не отстъпи пред искането да се спре класацията.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг