25 Ноември, 2024

Подредиха България на 58 място в бизнескласация

Подредиха България на 58 място в бизнескласация

Класацията на Световната банка "Да се прави бизнес" (Doing business) анализира рамката, която налагат регламентите за бизнеса на малките и средните предприятия в 189 страни. 

Експертите й оценяват най-вече условията, в които те могат да започнат дейността си, да имат достъп до кредит и да плащат данъци. 

Въз основа на резултатите, получени от 10 хил. бизнесмени, институцията прави класация, която и тази година е оглавена от Сингапур, лидер от 2007 г. насам, следван от Хонконг, Нова Зеландия, САЩ и Дания. 

В 11-ото издание на класацията България запазва позицията си от миналогодишното. 

България е класирана на 58-о място, като има слизане надолу в класацията спрямо миналата година с един пункт по отношение на защитата на инвеститорите. По критерия изпълнение на договорите няма промяна спрямо миналата година. С осем пункта изоставаме спрямо миналата година по критерия получаване на разрешително за строеж, а със седем за стартиране на нов бизнес. Все пак има и положителна тенденция - три места нагоре по критерия плащане на данъци и седем - по критерия трансгранична търговия.

За сравнение Франция, която миналата година бе на 34-та позиция, тази пада на 38-а и остава далеч зад Германия, която е на 21-ва.

Португалия е сравнително високо в класацията - на 31-ва позиция, макара  страната да е в програма за международно подпомагане. 

Въпреки рецесията и социалните трусове, Гърция подобрява положението си в класацията, преминавайки от 78-а на 72-ра позиция. 

Последните места в класацията се заемат от три африкански страни - Либия, ЦАР и Чад. 

Класацията беше силно оспорвана и стана повод да се изпише много мастило, отбелязва АФП.

Недоволен от мястото си, което му бе отредено миналата година (96-о),

Китай обвини Бин Хан, вицепредставител на страната в Световната банка при рядко виждано досега публично изявление в края на 2012 година. 

На фона на тези спорове президентът на Световната банка Джим Йон-ким трябваше да се реши да разпореди външен одит, чиито заключения бяха публикувани през юни и бяха безапелационни - в съставянето на класацията има методологически слабости и тя трябва да се спре. 

Това бе първото политическо изпитание на Йон-ким след избирането му на поста през лятото на 2012 г. и той прие промени, прехвърляйки контрола върху класациите "Да се прави бизнес" на главния икономист на Световната банка, но не отстъпи пред искането да се спре класацията.

Сподели: