Това стана ясно от думите на финансовия министър Петър Чабанов в коментар за наследството, което му е оставил неговия предшественик.
Той е категоричен, че фискалната политика, провеждана от предишното правителство, определено е довела до „пренатягане на системата",
Чобанов разкри, че схемата за изпълнение е била чрез невъзстановяване на ДДС, което е довело до натрупване на задължения от страна на държавата на лихви към предприятията, на които е бил задържан данъчният кредит.
В тази ситуация само за миналата година са били натрупани и платени лихви за над 25 млн. лв., а тази година само до май са натрупани лихви в размер на 12 млн лева.
Министърът на финансите изтъкна две причини за извършената актуализация на бюджета. Първата е нереалистично планираните приходи, които нямало как да бъдат изпълнени.
Той подкрепи тезата си с противоречието между заложения в бюджета за 2013 г. растеж - 1.9%, докато по прогноза на сегашното правителство в края на годината той няма да надхвърли 0.6%.В същото време, по негови думи, актуализацията е била в размер на около 0.6% от БВП и запазва бюджетния дефицит в рамките на 2% от БВП, което пък отговаря на националните фискални правила и е далеч от границата на европейските.
Втората причина е, че дефицити в бюджета не са били съобразени с цикличното развитие на икономиката и са спомогнали да се задълбочи ефекта от кризата и икономиката да се отдалечи от своя потенциал.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг