Енергетиката излезе от будната кома. Констатацията направи енергийният експерт проф. Атанас Тасев за постигнатото в сектор „Енергетика“ през 2016-та г. и новите предизвикателства през 2017 година.
„По същество, 2016 г. беше годината на действията. Знаете какъв голям проблем имаше в енергетиката, свързан с текущия дефицит, поради неправилните практики или политики в областта на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Имахме един текущ дефицит от около 700 млн. лв. на годишна база, който ако не беше погасен, щяхме да плащаме между 13 и 15 млрд. лв. до края на преференциалния период“, обясни проф. Тасев в интервю за "Фокус".
Той уточни, че е било взето решение по много показатели да се ограничат в рамките на норматива възобновяеми източници. „Знаете, че фотоволтаиците са свалили норматива на 1250 часа, а заводските централи бяха ограничени до нивото на принудения товар. Апропо, тяхната преференция да работят само като електроенергийни предприятия без да произвеждат топлинна енергия беше отнета, защото заводските централи за това бяха създадени. Също така беше намалено кръстосаното субсидиране при високоефективната когенерация“, допълни енергийният експерт. По думите му в крайна сметка е бил създаден фонд за стабилизация на енергийната система, в който всички производители е трябвало да внасят 5% от брутоприхода плюс доходите, които НЕК получаваше от търговията с въглеродни емисии.
„Като цяло най-важното беше сторено – текущият дефицит беше ликвидиран и остана един натрупан за предходните 2 години от около 1,4 млрд. лв., който очевидно, сега със сценариите на Световната банка, за няколко години ще бъде погасен. Това беше едно от най-важните неща“, каза още проф. Атанас Тасев.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг