Това обяви по bТВ червеният депутат и професор по макроикономика Румен Гечев. Той посочи, че до сега всяка банка сама определяше размера на лихвения си процент и компонентите, които влизаха в него. Примерно банки с повече дългове за да са на печелба залагах по-високи лихви.
Сега банките няма да могат да прехвърлят собствения си проблем върху клиентите, защото лихвата ще се определя въз основа на международен и национален индекс. Ще има банки, които ще предлагат по-нисък лихвен процент от фиксирания. Хората ще имат информация, и влизайки в сайта на БНБ ще се информират за условията. Нашият банков пазар трябва да наподобява на европейския. Предстои ни влизане в еврозоната. Ще бъдат премахнати таксите за предварително погасяване, ще отпадне такса управление. Гражданинът трябва да знае, че плаща такса за конкретна услуга. Ще се регламентират услугите на банката и тя няма да може да си въвежда произволни такси. Повече пазар в банковата система и по-близо до европейските стандарти, посочи Гечев.
Той стана печално известен като министър и вицепремиер при правителството на Жан Виденов, когато фалира редица родни банки, а спестяванията на гражданите изгоряха.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг