Взетото от правителството решение да се платят реакторите за „Белене“ е най-правилното, доби бих казал единствено правилно, за да може максимално бързо да се разплатим с руската страна и да не се начислява тази много голямата лихва. Това коментира председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов.
Какво ще се прави след това, е въпрос, който зависи от това ще се намери ли инвеститор, който да строи такава централа , или ще се окаже много по-изгодно, а може и много по-изгодно, със съдействието на руската страна, оборудването на бъде предоставено в централа, която да бъде строена в трета страна. Това са опциите, заяви Иванов. Строителството на централата у нас трябва да бъде доказано от финансово-икономически анализи, ако не бъде доказано, непрекъснатите разговори за бързо започване на „Белене“ са са едни необосновани твърдения, отговори Иванов, след като журналисти му припомниха, че е бил председател на неправителствена организация, която е срещу строителството на „Белене“ .
Ние се опарихме доста в енергетиката с мегапроекти, които лягат върху плещите на българските потребители, това нещо трябва да спре, трябва да си вземем поука. Човек може да се спъне веднъж, дори на равно място, но само глупак може да се спъне на същото място втори път, каква поговорката, заяви председателят на КЕВР.
Заемите няма да повлияят на цените на електроенергията. Това, че НЕК взема заем от държавния бюджет, за да се разплати за инвестиционни намерения отпреди десетилетия, по никакъв начин не може да бъде отразено в цените на тока. Освен това КЕВР не отчита в цената на електроенергията лихви, в това отношение потребителите трябва да бъдат спокойни, успокоява шефът на КЕВР. Вторият заем, който сега се взема от държавния бюджет (първият е от БЕХ за американските централи – б. а.), е възмезден, което означава, че след реализация на оборудването трябва да бъдат възстановена в държавния бюджет или цялата сума или голяма част от нея. „Надявам, че Европейската комисия ще оцени ситуацията, че се касае са временна възмездна държавна помощ и максимално бързо ще нотифицира закона, който приема НС.
Иванов заяви още, че не можа да каже какъв да бъде проектът „Белене“, но пък може да каже на какви условия трябва да отговаря. Първото е да няма държавни гаранции, второ – да е без дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията, трето – да не бъде миксирана цената на новата мощност с тази на двата работещи блока на „Козлодуй“, които са с най-ниска цена на тока, защото това би било опит да прикрие висока цена .
„Нека този, който реши да реализира проекта, да си направи изчисленията и дали цената на еленергията ще бъде такава, че да може да я реализира било на вътрешен пазар или за износ. Вътрешният пазар не показва никакви признаци за повишаване на потреблението, в последните 8,5 месеца потреблението намаля с 2%, производството - с 12%, износът с 45%, казва Иванов. Навлизаме в период на енергийна революция в Европа и в света. Дори и международните енергийни експерти не предвиждат увеличение на потреблението, енергийната ефективност го тегли надолу, смята шефът на регулатора. Ще дадем леко увеличение на природния газ, но то ще е по-малко от те ективност го тегли надолу, смята шефът на регулатора.
Ще дадем леко увеличение на природния газ, но то ще е по-малко от тези 3,4%, които първоначално поиска „Булгаргаз“ , след това те намалиха на 3,27 на сто. Считам, че ще бъде по-малко, ще бъде в размер, който няма да наруши интересите на българската индустрия. Увеличението ще е толкова малко, че няма нужда да се променят цените на топлинната енергия и на електроенергията от когенерациите.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг