"Лукойл Нефтохим" и "Лукойл България" държат 92% от данъчните складове за бензин у нас. Това разкриват данните на Министерството на финансите, които най-накрая бяха предоставени на "Нова република" след съдебно решение, че това не е търговска информация, която трябва да се крие.
Министърът на финансите Кирил Ананиев е изпратил отговор до Мартин Димитров и Петър Славов от "Нова Република" за това кои са собствениците на данъчните складове в България и кой с какви капацитети разполага.
Двамата бивши депутати заведоха дело срещу отказа на министерството да осветли данните и спечелиха на последна инстанция във Върховния административен съд.
Предоставената информация е за 2014-2015 г. Общо капацитетът на данъчните складове за дизел е 881 878 959 литра. От тях 719 400 000 милиона литра са притежание на двете компании - „Лукойл Нефтохим“ и „Лукойл България“. Тези са собственици на 82% от капацитетите в данъчните складове за дизел.
При бензина ситуацията е още по-драстична. Общо капацитетът на данъчните складове за бензин е 398 036 000 литра. От тях 366 милиона литра са собственост отново на „Лукойл Нефтохим“ и „Лукойл България“. Това прави концентрация на 92% от собствеността.
Преди седмица Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) реши да прекрати производството за доказване на картел на пазара на горива на дребно. КЗК обаче забрани на служителите в различните петролни компании да комуникират помежду си.
"Ситуацията от вероятно картел се е променила към дружество с ясно изразено господстващо положение, близко до монопол. КЗК трябва да започне разследване за злоупотреба с господстващо положение на компаниите от групата на руската компания "Лукойл" у нас", коментира Славов на нарочна пресконференция.
"Нова Република" ще сезира Европейската комисия чрез евродепутата Светослав Малинов, защото институциите в България не могат да се справят срещу монопола.
"Данните обясняват защо българските граждани надплащат всяка година над 1 милиард лева от цените на горивата", подчерта Трайчо Трайков.
"КЗК може да налага санкции – те са 10% от оборота на този, който злоупотребява. Това са 600 милиона лева всяка година. Всяка година ставаме свидетели на едни срамни спорове дали да се отпуснат 40-50 милиона за коледни добавки към пенсиите. Ето ви 600 милиона - те чакат държавата да си ги вземе", завърши Трайков.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни