До сега цената на добиваната в „Мини Марица-изток" ЕАД суровина бе 71.50 лв. за тон условно гориво /ТУГ/. Новата цена от 75 лв./ТУГ бе утвърдена вчера от министър Стойнев.
В момента по-голямо увеличение не е възможно. Нашата цел е да заработи системата и най-рано през януари 2014 г. можем да направим анализ за ново увеличение цената на въглищата, обяви министърът на икономиката и енергетиката. Цената на въглищата е обвързана и с тази на електроенергията, която от първи август беше намалена както за бита, така и за индустрията, посочи още министърът.
По време на разговорите на министър Стойнев с ръководството на държавното минно предприятие и представители на синдикатите стана ясно, че след предприетите мерки за увеличаване на добива и цената на въглищата, вече не съществува напрежение сред миньорите.
В следствие на направените промени в Закона за енергетиката, през първите петнадесет дни на август в „Мини Марица-изток" ЕАД са добити общо 1 133 487 тона въглища. Само през вчерашния ден добивът е бил в размер на 85 349 тона. Това стана възможно след освобождаване износа на ел.енергия. За периода 01.08-15.08.2013 г. количествата достигнаха 479 000 мегаватчаса. През целия месец май износът средночасово бе 128 МВ. Днес износът се очаква да достигне средночасово 1300 мегавата на час през деня и 854 мегавата през нощта.
Министър Стойнев посети рудник “Траяново-Север” в навечерието на професионалния празник на миньора и пусна в експлоатация нов претоварен пункт на стойност 10 240 000 лв. Построяването на съоръжението съкращава общата дължина на жп линиите за доставка на въглища към ТЕЦ „Ей И Ес-Гълъбово" с 5 километра. Четири нови въглищни гумено-лентови транспортьори ще осигурят дългогодишна работа на участък „Добив".
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг