В страната има немалко региони, където едно предприятие храни почти всички жители. В Симитли мина "Орнаово" е това предприятие - над 240 души работят там, но условията в нея не отговарят на европейските изисквания и практики, посочи Стойнев.
Той уточни, че в момента двамата със социалния министър Хасан Адемов водят разговори за пакет от мерки за онези, които могат да останат без работа.
Знам, че социалната цена на спирането на Ораново е огромна, но няма да позволя в мината да влязат работници при условия, които застрашават живота им, заяви още министърът.
На въпроса вложил ли е собственикът на Ораново 20 млн. лева в нея, Стойнев отговори:
Ако там бяха вложени 20 млн. лева, тя щеше да изглежда като аптека.
Стойнев обясни, че мината е приватизирана през февруари 2005 г. с подписа на тогавашния министър Милко Ковачев. Концесионерът е бил освободен за 5 г. от плащане на концесионни такси към държавата. Но ако там са били вложени 20 млн., както твърди концесиорът, тя трябвало да прилича на аптека.
Стойнев посочи, че в момента тече проверка на всички 491 концесионни договора. Ако не се изпълнят предписанията към нарушителите, ще оспори дейността им, независимо от това коя е фирмата, закани се той и обясни, че не знае кой покровителства шефа на Ораново.
По думите в Прокуртаурата има заведени досъдебни производтсва за всички смъртни случаи в Ораново, както и за начина на раздържавяване на рудника. .
От 1 септвмери ще има нова на цена въглищата, обеща още министърът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг