За първи път от толкова години България има положителен търговски баланс. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на среща с бизнеса в Хасково, където бяха представени инструментите на Българската банка за развитие за подпомагане на малкия и средния бизнес.
Той обяви, че политиката на Министерството на икономиката и енергетиката се пренасочва към Изтока и Африка. Според него, тъй като българските предприятия не могат към момента да отговорят на изискванията на тези пазари с обеми, те трябва да се кооперират по браншове. „Залагаме на засилване на търговски представителства в Северна Африка, Азербайджан, Грузия, Армения, Иран, Пакистан“, допълни още той.
Министър Драгомир Стойнев подчерта, че е за него е изключително важно да се подкрепят експортно- ориентираните и стартиращите предприятия. По думите му икономиката трябва да стъпи на три стълба: образование, иновации и стабилна бизнес среда.
Той припомни, че вече са стартирали три пилотни проекта за въвеждане на дуалното обучение у нас. Един от проектите предвижда държавата съвместно с минната индустрия да обучава кадри. Другите два проекта са в сферата на земеделието и туризма.
Министър Стойнев заяви пред представителите на бизнеса, че сега експертите трябва да разработят добре програма „Иновации и конкурентоспособност“, за да може бизнесът да се възползва от нея. „Важно е българският предприемач да работи в спокойна среда, да планира и да осъществява бизнес плановете си“, каза още Стойнев.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.