Държавният газов оператор "Булгартрансгаз" е завел в Софийския градски съд (СГС), в Софийския административен съд (САС) и пред Българската народна банка (БНБ) шест иска за задържани негови пари в обявената в несъстоятелност Корпоративна търговска банка (КТБ), съобщи пред Mediapool изпълнителният директор на компанията Георги Гегов.
Исковете са по три за два превода от и към сметките на "Булгартрансгаз" в КТБ в периода на поставянето ѝ под особения надзор на БНБ и са срещу банковия надзор, срещу държавата, че не са си свършили работата по контрола над фалиралата банка, както и срещу самата КТБ, че е извършила неправомерни банкови операции със средства на оператора.
Основанието за иска срещу Централната банка е, че не си е изпълнявала задълженията по надзора върху КТБ, заради което дружеството в момента има блокирани там 55,133 млн. лева, до част от които сега иска да получи достъп.
Срещу КТБ искът е за неизпълнени договорни задължения.
Крайната цел е да се убедят Градският или Административният съд, или БНБ да предприемат действия по изваждането на близо 30 млн. лева от масата на общата несъстоятелност на банката и те да се възстановят на дружеството.
Не е ясно обаче колко ще се проточат процедурите, тъй като при отказ от страна на СГС и БНБ казусите отиват на по-висша инстанция пред Върховния административен съд.
"Булгартрансгаз", която е дъщерно дружество на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), чийто принципал е Министерството на енергетиката, стана първата държавна фирма, която предприема съдебни действия срещу БНБ за връщане на парите си от КТБ, въпреки че нейният случай е по-особен от тези на останалите държавни фирми с депозити в банката на Цветан Василев.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни