Банките станаха доста предпазливи въпреки опита на Европейската централна банка с монетарната си политика да залее пазара с ликвидност. Банките не кредитират бизнеса и оттам няма нови инвестиции и работни места. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Лъчезар Богданов, икономист в „Индъстри уоч“, по повод доклада на Организацията за икономическо сътрудничество и взаимопомощ (ОИСР).
Той поясни, че икономическите анализатори от дълго време говорят за икономическия модел на Стара Европа и като цяло за това, че европейският модел е изключително зависим. „Моделът е зависим, от една страна, от правителствата чрез техните разходи, съответно чрез финансиране на други публични сектори в бюджета. От друга страна, от банковия сектор за кредитиране", коментира Богданов.
По думите му, в момента, от една страна, на правителствата им се налага да бъдат малко по-дисциплинирани заради твърде големите си дългове и дефицити в миналото или да ограничават бюджетните си разходи. Там очевидно правителствата могат да ползват държавен ресурс като стимулант на потребление и инвестиции. В същото време банките, които също са част от тях, са в много тежко положение и на практика тяхната стабилизация наложи значителни промени в начина, по който вършат бизнеса си, каза още Богданов.
Според него, основните търговски и инвестиционни партньори на България не са в кондиция да издърпат икономиката ни отвън. България е изключително интегрирана с икономиките на Еврозоната, от една страна, и същевременно със съседите си - Турция, Гърция и Румъния, както и донякъде е обвързана с Русия, и Украйна. „Като изключим може би Турция, всички останали икономики, с които ние сме свързани и от които разчитаме както на значителен инвестиционен поток, така и да бъдат пазар на български стоки и услуги, всъщност са в относително тежко състояние”, допълни икономистът.
Според Богданов, това, което се забелязва за пореден път е доста силен растеж в Азия - Индия и Китай, където темповете са впечатляващи по прогноза. „Има един умерен растеж в страните от Северна Америка - Мексико, САЩ и Канада - около и малко над 3%. Подобна е картината и в Централна Европа, където страни като Полша, Чехия и Словакия също се очаква да имат растеж между 2,5% и 3,5%”, посочи Богданов. Според него в „ядрото” на Еврозоната продължава ниският икономически растеж, който се наблюдава през последните години. „Очевидно Еврозоната се намира в близост до стагнация. Коментарът относно доклада е, че действително Европа, ако говорим за „ядрото” и „стара Европа”, има нужда от доста промени, за да създаде условия за един по-бърз растеж”, допълни анализаторът.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона