14 Януари, 2026

Икономисти и енергетици призовават държавата да купи бургаската рафинерия

Икономисти и енергетици призовават държавата да купи бургаската рафинерия

Снимка: архив

Слабо вероятно е "Лукойл" да избере купувач, който не е свързан с руските интереси в региона

Според официални съобщения интерес към сделка за рафинерията в Бургас проявяват компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар, предаде БНР.
Във връзка с това енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл".

"Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен е много слабо вероятно да не бъде избран купувач, свързан с руските интереси в региона и който под прикритие да продължи руската политика на Балканите", предупреди Евгений Кънев.

Държавата има "златна акция" в компанията, но това не ѝ дава право "да се меси директно в избора на купувач", а по-скоро е свързана с контрола върху начина, по който оперира рафинерията, обясни Кънев.

Българската държава обаче не е "безпомощна", защото всяка сделка се контролира от Комисията за защита на конкуренцията. Държавата трябва да е наясно дали купувачът ще закупи само рафинерията или "цялото наследство на Лукойл".

"Големият проблем в България е, че има вертикална интеграция. Тоест "Лукойл" не е само рафинерия. Има търговец на едро, бензиностанции и влияе по изключителен начин, който реално може да предопределя изцяло какво се случва на пазара и спрямо другите пазарни играчи, които са от други държави. Даже те, по голяма част от тях, зареждат от "Лукойл" поради невъзможност, икономическа, да зареждат от друго място." - коментира Кънев.

Затова енергетиците предлагат държавата да обмисли да закупи само рафинерията на "Лукойл" и после да я препродаде - "след като се успокоят нещата и съответно знаем, че новият купувач наистина спазва добрите практики и не си играе с монопола".

По думите му, това е въпрос на национална сигурност и е изключително важно.

"Няма никакъв проблем, ние имаме изключително здрави публични финанси, едни от най-добрите в Европа",  посочи Кънев.

В Европа няма аналогичен пример, тъй като "никъде в Европа няма монопол на "Лукойл", поясни той. 

Сподели:

Коментари (0)

Утре обсъждат  промените в Изборния кодекс

Утре обсъждат промените в Изборния кодекс

Лидерът на ПП Асен Василев повтори, че тяхната заявка е 100% да се гласува с машини на предстоящия вот

Симов: Ако видя БСП без скандали, ще реша, че извънземните са ги подменили

Симов: Ако видя БСП без скандали, ще реша, че извънземните са ги подменили

„Много хора си представят, че смяната на лидера едва ли не ще подпише някакъв нов живот на БСП.“

Две баржи, натоварени с химически вещества, потънаха в Дунав

Две баржи, натоварени с химически вещества, потънаха в Дунав

Единият кораб е превозвал над 1100 тона азотни торове, другият - калиев хлорид