Икономистите на БАН не очакват предсрочни парламентарни избори тази година. Това обяви днес доц. Виктор Йоцов, ръководител на екипа, подготвил Годишния доклад за състоянието на икономиката.
Сред останалите прогнози на екипа са: покачване на темпа на усвояване на европейските средства; без промени на данъчната система и без завишена инфлация; растежът ще остане в рамките на 3-3.5% - добър, но недостатъчен, за да постигне България сближаване с европейските доходи.
Акцентът в Годишния доклад е върху навършването на десет години от началото на глобалната финансово-икономическа криза. Докладът констатира, че в рамките на този период от България в чужбина са изнесени 13 милиарда евро от български граждани, които реализират там минимална доходност от 1%, но не работят за българската икономика.
По думите на доц. Йоцов, като малка отворена икономика България е силно зависима от външната среда. Макар миналата година да е била благоприятна и е отбелязан растеж в глобален план, но рисковете остават високи - заради натрупания огромен дълг. Дълговото финансиране продължава да бъде основен начин, по който функционира глобалната икономика, заяви Йоцов.
Инфлационните очаквания и самата инфлация най-сетне започна да показва признаци на живот, след като няколко години поред бяхме в капана на падащите цени и дефлация. Когато имаш три поредни години на дефлация, това застрашава самото производство, посочи още доц. Йоцов.
Проф. Минасян акцентира върху съзнателната рестриктивна политика, която води Министерството на финансите (МФ), като не изпълнява планираните разходни показатели в бюджета - главно капиталовите разходи.
МФ се грижи повече за своето собствено удобство, отколкото за ефикасното изпълнение на функциите си. Капиталовите разходи почти традиционно изостават значително от планираните, за 2009-2011 са "спестени" над 10 милиарда лева капиталови разходи по този начин. Ако това не беше станало, БВП през 2017 г. можеше да е с 1/3 повече.
Криворазбраната финансова стабилност не е крайна икономическа цел, а средство, посочи Минасян. Той огласи данни, според които през 2016 г. е бил изнесен близо 3.4 милиарда евро български резидентен капитал, а през 2017 - 3.1 млрд. евро, около една трета от брутоинвестициите в България.
В съзнателно създадената управленска ситуация български капитали се принуждават да работят за чужди икономики, а не за собствената, заяви Минасян.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"