На 27 април Нова Зеландия съобщи, че е елиминирала коронавируса от своята територия. Ако не беше президентът Доналд Тръмп, САЩ можеха да са постигнали същото, пише британският в. "Индипендънт", цитиран от БТА.
Разбира се, Америка далеч не е толкова малка и не толкова географски изолирана. Но подходът на властите със сигурност допринесе за разпространението на вирусната инфекция, отнела живота на десетки хиляди. Докато случаите в САЩ продължаваха да се увеличават, Тръмп реагира със самовъзвеличаване.
В същото време новозеландската премиерка Джасинда Ардърн не организираше пресконференции, а работеше тихо и извън фокуса на общественото внимание. Нова Зеландия реагира бързо, налагайки национални ограничения, докато президентът на САЩ като цяло беше вдигнал ръце, оставяйки властта в ръцете на щатските власти. Ардърн създаде доверие, като намали заплатата си с 20 на сто, за да води с личен пример.
Тръмп се похвали, че е богат и познава икономиката достатъчно добре, за да я изправи на крака, подчертава британското издание, като отбелязва, че САЩ продължават войната с вируса и няма признаци, че са на път да я спечелят.
Президентът наложи ограничения върху пътуванията до и от Китай още в края на януари, но през следващия месец не спря да омаловажава сериозността на заплахата и обяви извънредно положение едва на 13 март, когато финансовите пазари вече се сриваха поради нарастващия брой на заразените в Ню Йорк.
Доналд Тръмп
САЩ продължават войната с вируса и няма признаци, че са на път да я спечелят
Фактор Фактор
Още от Свят
Групировката "Хизбула" обяви, че е атакувала израелска военноморска база
"Хизбула" атакува военноморска база близо до Тел Авив
Зелена светлина от Париж: Украйна може да използва и френски ракети за удари по Русия
Френският министър на външните работи заяви, че ако Украйна изстрелва ракети с голям обсег по цели в Русия, това би било акт на самозащита
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“