24 Ноември, 2024

ISW: Лукашенка с малки отстъпки пред Русия, брани Беларус от пряко участие във войната

ISW: Лукашенка с малки отстъпки пред Русия, брани Беларус от пряко участие във войната

Александър Лукашенко

Кремъл вероятно ще включи елементи от отбранителната промишлена база на Беларус като част от по-големите планове да превъоръжи руската армия, за да поддържа продължителна война срещу Украйна. Това се посочва в дневния анализ за ситуацията в Украйна на Института за изследване на войната (ISW). Той се позовава на изявление на Александър Лукашенко на среща с Путин, че  Беларус има готовност да започне производство на щурмови самолети руска конструкция, "каквито се представят добре в Украйна", с незначителна технологична подкрепа от Русия.

Лукашенко също така заявява, че беларуският държавен Мински автомобилен завод е започнал да произвежда компоненти за поддръжка на руските продукти КАМАЗ (руски производител на тежкотоварни камиони) и изрази готовност да помогне на Русия да произвежда електронни компоненти, за да замени изгубения западен внос.

По думите на беларуския президент Беларус изпълнява 100 процента от споразумения за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността, които са договорили с Русия още "преди три месеца". Какво са споразуменията не става ясно, отбелязват военните експерти.

Допълнителните Су-25 и части от камиони вероятно не са критичен материал за успеха на дългосрочните военни усилия на Русия. Кремъл може да командва беларуски фабрики и да ги преоборудва, за да произвеждат критични материали, от които руската армия се нуждае, независимо от изявленията на Лукашенко. Руснаците може също така да се стремят да пренасочат руските фабрики, които в момента участват или са оборудвани за производството на Су-25 и камиони, за да произвеждат по-спешно необходими материали. ISW по-рано предположи, че руските сили са започнали да използват беларуски тренировъчни полигони и треньори, за да обучават мобилизирани руснаци, за да компенсират влошения капацитет за обучение на Русия.

Лукашенко заявява също, че на 17 февруари Русия и Беларус са изпълнили 80 процента от 28-те програми на съюзната държава, включително програми за митниците и данъците - значително постижение в кампанията на Кремъл за формализиране на съюзната държава.

Лукашенко исторически се съпротивлява на прилагането на програмите за интеграция на съюзната държава, като бави конкретно по-сложни въпроси, свързани, например, с хармонизиране на митниците и данъците поне от 2019 година.

Следователно изявлението на Лукашенко, че Беларус най-накрая е ратифицирала програмите на съюзната държава по митнически и данъчни въпроси, бележи значителна победа за Русия. Лукашенко заяви, че останалите неизпълнени програми на съюзната държава засягат хуманитарни въпроси.

Президентът на Беларус вероятно плаща за отхвърлянето на по-голямото искане на Путин беларуските сили да се присъединят към инвазията срещу Украйна, като прави по-малки отстъпки, които той е възпирал от години, както оценява и ISW.

Закъснелите отстъпки на Лукашенко и продължаващият отказ да ангажира беларуските сили в руската инвазия показват решимостта на Лукашенко да попречи на беларуските сили да участват пряко в руската война.


Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.