Компании с ангажимент да вложат в "Северен поток 2" стотици милиони евро, както и един от най-големите застрахователи в света, са се оттеглили временно от проекта.
Германската компания Wintershall Dea, поела ангажимент за 950 млн. евро (една десета от оценката на проекта), е спряла финансирането на ниво 730 млн. евро, пише в неин отчет. От газопровода се е оттеглил и големият застраховател Munich Re.
"Участието в "Северен поток 2" е ограничено при отпускането на кредити заедно с още 4 от най-големите енергийни компании (Engie, OMV, Shell и Uniper)", пише още в документа на Wintershall Dea, в който се обяснява, че "нови плащания не се предвиждат", пише "Дневник".
Участниците кредитират Nord Stream 2 AG - операторът на тръбопровода през Балтийско море директно от Русия до Германия, който е изцяло собственост на "Газпром". Те обикновено не коментират колко милиона вече да вложили, но по изчисления на руското издание РБК, основаващи се на изказвания на лидери на тези компании от 2019 г. насам, сумата е €3.65 млрд, а не €4.75 млрд., както е планирано.
Причините са американските санкции по два закона - за противодействие на противници на Америка (CAATSA) и за енергийната сигурност на Европа (PEESA)
Нед Прайс, говорител на Държавния департамент, заяви, че досега под заплахата от санкции поректът е напуснат от 22 компании. "Ройтерс" съобщи днес ексклузивно за 18 оттеглили се фирми, като част от тях са потвърдили, че го правят заради заплахата от санкции от Вашингтон. Сред тях са и имена като Baker Hughes, AXA Group и Zurich Insuranc, съдържащи се в документ от администрацията на президента Джо Байдън, изпратен до Конгреса.
Марио Мерен, ръководител на Wintershall Dea, казва, че с тревога наблюдава влошаващите се отношения между Русия и Запада и че се надява връзките на компанията му с руски партньори да надживее тези конфликти. "Познавам Русия и обичам Русия", каза той на събрание на компанията. "Затова съм обезпокоен, като гледам политическата ситуация там и продължаващото влошаване на отношенията със Запада".
Мерен повтаря известна теза на Москва - че винаги е била надежден доставчик на природен газ за Европа "без каквито и да е условия и прекъсвания" дори във времената на студената война. "От 1970 г. си сътрудничим с Русия в енергетиката, независимо кой е начело на държавите или колко лоши или добри са били политическите отношения".
Ето кои са оттеглилите се компании според "Ройтерс":
AEGIS Managing Agency Ltd
Arch Insurance Ltd
Aspen Managing Agency Ltd
AXA Group
Baker Hughes
Beazley Furlonge Ltd
Bilfinger
Canopius Managing Agents Ltd
Chaucer Syndicates Ltd
Chubb Underwriting Agencies Ltd
DNV GL
Hiscox Syndicates Ltd
Markel Syndicate Management Ltd
MS Amlin Underwriting Ltd
Munich Re Syndicate Ltd
Tokio Marine Kiln Syndicates Ltd
Travelers Syndicate Management Ltd
Следете с Фактор
Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
- 21:52, 27 Ноември, 2024
Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
- 21:03, 27 Ноември, 2024
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи