„Вече 60 години сме в Европа. Републиканската Италия съвпадна изцяло с европейската Италия. През 50-те години Италия трябваше отново да гради всичко и благодарение на гениалната концепция за създаването на ЕС, успяхме да достигнем до нивото на живот и стандарта, който имаме сега. Важното е, че ние – страните от Европа, много по-лесно можем да посрещнем една криза заедно, отколкото по отделно. И мисля, че европейският дух продължава да е много силен в Италия, независимо от надигащите се различни настроения. Затова и приемам с ентусиазъм европредседателството на Българиs," разказа италианският посланик в София Негово превъзходителство Стефано Балди пред Би Ти ВИ .
На въпрос как би обяснил на обикновените хора смисъла на българското председателство на Съвета на ЕС Балди отговори така: „Човек вижда затворените улици и пристигащите делегации по телевизията – знак, че се случва нещо важно. Помислете обаче, че в рамките на тези шест месеца цяла Европа ще говори за България и много европейци ще дойдат, ще видят и ще опознаят България. Така че това в момента е една необикновена, голяма сцена за вас“. „Това е като живота в една жилищна кооперация – има толкова много апартаменти и всеки иска да е добре. Но за да е добре всеки отделен апартамент, цялата сграда трябва да е добре – да е стабилна, да има по-добър изглед. Така че понякога се гледа общото благо, а не интереса на отделния апартамент. Но в крайна сметка печелят всички“, допълни посланикът.
„Дойдох с наистина много големи очаквания и не останах разочарован. Продължавам да откривам много интересни и много приятни страни както на София, така и на България. А ако трябва да отбележа нещо като недостатък на България, то това е, че, за съжаление, за страната ви в чужбина не се знае достатъчно – за красотата ѝ и за всичко, което може да предложи“, каза Балди относно работата си в София. „Не мога да кажа, че има нещо, което ми липсва, защото тук намирам всичко, от което имам нужда. В България наистина се чувствам като у дома си. А и съм се научил да се концентрирам върху това, което имам, вместо върху това, което нямам“, добави той.
„Трябва да съм наясно както с италианските ресторанти тук, така и с българските, защото когато имам гости, предпочитам да ги водя в български, за да опознаят местната кухня. Благодарение на мои приятели продължавам да откривам българската кухня. Например много ми харесва пъстървата, приготвена по различни начини – винаги е вкусна“, разкри посланикът.
Още от Свят
Мъск и Рамасвами взеха на прицел федералните агенции на САЩ
Милиардерите са обещали да да намалят федералните разходи с „поне 2 трилиона долара“
Новата Еврокомисия пред сериозни предизвикателства - Тръмп, войната, сигурността, мигрантите
Какво можем да очакваме от първите 100 дни на новия ръководен екип на ЕС?
Трети китайски министър на отбраната разследват за корупция
Негови предшественици са били отстранени от поста заради съмнения, че са вземали големи подкупи