Изложба на приказния илюстратор на детски книги Любен Зидаров на Шипка 6
- 10:07, 20 Ноември, 2024
Снимка: СБХ
Художникът с будна социална съвест, през 2022 г. подкрепи премахването на Паметника на съветската армия
Съюзът на българските художници (СБХ) кани на представянето на каталога на изложбата "100 години Любен Зидаров - една ретроспекция". Събитието ще събере почитателите на твореца, изявен в илюстрацията на детските книги, на 4 декември от 15 ч. в зала 1А на СБХ, ул. Шипка 6.
Художествената изява е придружена с тридневната изложба "Илюстрации към любими книги", посветена на вдъхновилия въображението на поколения български деца художник. Тя ще бъде и заключителната проява на обявената от Съюза на българските художници "Година на Любен Зидаров".
Именитият художник не е само творец, но и не пропуска открито да изяви принципно отношение към социалната ни действителност. Така през 2022 г. той се застъпва за премахването на Паметника на съветската армия. Известна е и случката с една от картините в изложбата му „Автопотрети“ през 1979 г., в която Зидаров се рисува в образа на Тодор Живков с характерната му прическа с къносана коса.
Разбира се, не посмяват тогава да поставят това платно в салона на СБХ на Шипка 6. Но директорът на Окръжната художествена галерия в Стара Загора Иван Попчев проявява доблест, като запазва картината, макар и с условието да не я показва до падането на режима. Така творбата остава част от фонда на галерията.
Следете с Фактор
Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно
- 20:12, 23 Ноември, 2024
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.