24 Ноември, 2024

Кабинетът даде зелена светлина на проучванията за нов мост на Дунав

Кабинетът даде зелена светлина на проучванията за нов мост на Дунав

Анализите показват повишен трафик през Русе и по-голям търговски обмен по Коридор 7

Днес Министерският съвет одобри меморандум между правителствата на България и Румъния за извършване на задълбочени проучвания за изграждането на мост на река Дунав при Русе-Гюргево, съобщиха от правителствената информационна служба. 

Анализът показва, че през последните години многократно са нараснали автомобилният трафик през Дунав мост при Русе и търговският обмен по Рейнско-Дунавския коридор (Коридор 7), се посочва в решението. Първият мост над Дунав е открит преди повече от 60 години и техническите му възможности не позволяват облекчаване на трафика. Налага се рехабилитация на конструкцията и спиране на движението, което води до задръствания, натоварване на инфраструктурата и други затруднения. Изграждането на ново съоръжение при Русе - Гюргево ще облекчи значително съществуващия трафик, ще намали негативното въздействие върху околната среда и ще има цялостен положителен икономически ефект за двете страни, се посочва в съобщението.

Отбелязва се, че с подписването на меморандума за проучванията двете страни ще поставят основа за подобряване на транспортната си свързаност и повишаване на икономическата активност в региона. Подкрепа за изграждането на новото съоръжение е изразена и от местните и регионалните власти на двете страни. Още през август областният управител на Русе и директорът на митницата коментираха, че трафикът през Дунав мост се е увеличил двойно за една година и единственото решение е изграждане на нов мост. Преди дни регионалният министър Николай Нанков заяви, че в обозримо бъдеше ще има трети мост над Дунав.

С друго решение днес кабинетът одобри и проект на споразумение между Изпълнителната агенция "Морска администрация" и Румънската морска администрация за предоставяне на достъп на кораби, които се нуждаят от помощ, до места за убежища.

Споразумението определя процедурите за сътрудничество с румънската страна за съставянето на план за приемането на кораби в пристанищата в Черноморския регион и обезпечаването на тяхната безопасност. Регламентира се и вземането на решения при предоставяне на място за убежище с оглед избягване на ненужен риск за корабоплаването и околната среда. Ще се подобри обмяната на информация за улеснение на координацията между компетентните органи в двете държави за навременна намеса, оказване на помощ и предоставяне на места за убежища. Със споразумението ще се изпълнят изискванията на директива 2002/59/ЕО за създаване на система на Общността за контрол на движението на корабите и за информация.
Сподели: