27 Ноември, 2024

Как санкциите обединяват народите: Крим увеличи износа си на зърно за Сирия

Как санкциите обединяват народите: Крим увеличи износа си на зърно за Сирия

Крим увеличи износа на зърно за Сирия през последната година по споразумение, което дава на черноморския полуостров пазар за свръхпроизводството му на зърнени култури и осигурява на президента Башар Асад надежден източник на пшеница.

Доставките започнаха да се увеличават в средата на миналата година и поне 10 кораба се доставили минимум 170 000 тона зърно на Сирия между юли 2017 г. и май 2018 г., според пристанищни и корабни данни, които Ройтерс видя и които бяха потвърдени от транспортни доставчици, съобщи БТА.
Неотдавнашното увеличаване на зърнените доставки от Крим помага на правителството на Асад, тъй като постоянното снабдяване с пшеница е ключово за осигуряване на силно субсидиран хляб, на който много сирийци разчитат.

Сирийските добиви на пшеница пострадаха от сраженията в главните зърнопроизводителни райони на страната, принуждавайки лишеното от свежи пари правителство на Асад да разчита на внос.

Храната не е забранена от западните санкции срещу Сирия, но банковите санкции и замразяването на авоари затрудниха бизнеса на някои компании, които търгуват със зърно, с правителството на Асад, а то не успя да подаде документи за участие в няколко големи търгове за пшеница.
Крим също е под западни санкции, откакто Русия го анексира от Украйна през 2014 г. и беше изолиран от много западни пазари, което направи Сирия съвършения търговски партньор - особено защото е отворен да приема стоки от Сирия като зехтин в замяна на пшеница.

„Нямаме проблеми с редица държави, сред които и Сирия", каза пред Ройтерс вицепремиерът на Крим Георги Мурадов. "Нашите държави не налагат санкции една на друга, затова, разбира се, са свободни да си сътрудничат".

Русия, вторият по големина в света износител на пшеница, се намеси с военна сила в сирийския конфликт през 2015 г., за да спомогне за поврат в хода на войната в полза на Асад - и освен това доставя зърно на правителството в рамките на хуманитарна помощ.

През септември Сирия каза също, че е сключила сделка за закупуване на 3 млн. тона пшеница от Русия за период от 3 години и че търси кредитно финансиране от Москва, но досега руска пшеница не е изнесена, според данни на руските митници.

Причината може да е, че Русия иска да не излага на риск търговията си със зърно, като прави сделки със Сирия, а големите доставки на помощи могат да натоварят бюджета й и да намалят доходите от износ на пшеница, казаха източници от руската зърнена промишленост.

Украйна казва, че доставките от Крим нарушават западните санкции. Тя се оплака на базираната в Лондон Международна морска организация (IMO) и поиска страните членки да извадят от регистрите си замесените кораби.

"Играта на котка и мишка около незаконната корабоплавателна дейност в Крим далеч не е приключила", каза пред Ройтерс Наталия Галибаренко - постоянна представителка на Украйна в организацията. 

"Северната част на Черно море буквално е превърната в "сива зона" за международен превоз на стоки", каза тя.

Вицепремиерът на Крим Мурадов каза, че Крим не признава западните санкции.

Сподели:
Европарламентът одобри новата Европейска комисия

Европарламентът одобри новата Европейска комисия

Депутатите подкрепиха състава на следващата ЕК с 370 гласа „за“ и 282 „против“, тя ще започне работа на 1 декември

"Газпром" загуби окончателно съдебната битка на "Северен поток 2" срещу правилата на ЕС

"Газпром" загуби окончателно съдебната битка на "Северен поток 2" срещу правилата на ЕС

230 ареста след акция срещу кюрдски активисти в Турция

230 ареста след акция срещу кюрдски активисти в Турция

Журналистически асоциации призоваха за протестен митинг в Диарбекир