14 Юни, 2025

Какви са рисковете при бързите кредити и как да ги избегнем?

Какви са рисковете при бързите кредити и как да ги избегнем?

Снимка: AI

За много хора, идеята да вземат бърз кредит е привлекателна в момент на финансово затруднение. Но докато този вид заеми предлагат незабавен достъп до пари, те идват със специфични рискове, които не бива да се подценяват. Понякога лихвите могат да бъдат високи, условията – неясни, а възможността да се стигне до спирала на задлъжняване е реална.

Така че как да преценим дали бързият кредит е решението за нас, и как да минимизираме неминуемия риск?

Един от първите рисковани фактори е високата цена на кредита. При бързите заеми, особено ако говорим за незначителни суми (500–1000 лв.), лихвеният процент и допълнителните такси могат да доведат до обща цена, многократно надхвърляща главницата. 

Някои фирми начисляват такси за кандидатстване, за разглеждане на документи, за обработка, и т.н. 

Случва се дори да има ежедневни лихвени надбавки при просрочие. За да се предпазите, задължително сверете ГПР (годишен процент на разходите) на различните предложения. ГПР включва всичко: лихви, такси, комисиони – и реално показва колко ще платите накрая. Дори при бързите кредити има сериозни разлики – някои компании са по-гъвкави, други са с по-натоварващи условия.

Вторият риск е свързан с прекалено краткия срок на изплащане. Някои кредити онлайн изискват връщане в рамките на месец или два, което означава, че ако не сте внимателни, следващата ви заплата може да отиде почти изцяло за покриване на заема. Ако нямате сигурен източник на доход или не сте на 100% убедени, че ще можете да върнете сумата навреме, лесно можете да се окажете в ситуация, в която трябва да рефинансирате дълга с друг бърз кредит. Така обаче трупате още лихви и се вкарвате в порочен кръг.

Трети проблем е дефицитът на прозрачност. Макар българското законодателство да задължава кредиторите да обявяват лихвите и ГПР, някои фирми все още използват доста усложнен език в договорите. Ако четете само повърхностно, може да пропуснете важни клаузи за неустойки, такси за удължаване на срока и други скрити разходи. Когато подписвате договор за кредит до заплата, винаги си давайте време да разгледате всички страници, да зададете въпроси и при възможност да потърсите второ мнение. Не се поддавайте на натиск от страна на консултант, който ви казва, че „промоцията изтича утре“, или че „това е най-доброто предложение, няма време за обмисляне“.

Четвърти риск е непредвидената промяна в личните обстоятелства. Бързите кредити са краткосрочни и доста стриктни – ако загубите работа, разболеете се или имате друго извънредно събитие, може внезапно да се окажете неспособни да плащате. В много случаи фирмите за бързи кредити са по-строги от банките относно просрочията и могат бързо да ви пратят съобщения, обаждания от колекторски компании или да се стигне до съдебна процедура. Струва си да имате „план Б“ – приятел, който да ви помогне, или резервни спестявания.

Как да се защитите? 

Първо, правете реалистична оценка на способността си да върнете кредита навреме и в пълен размер. Второ, сравнявайте оферти от няколко различни компании – не се ограничавайте само с първия срещнат рекламен банер. Трето, проверете дали кредиторът е регистриран и има добри отзиви. Четвърто, винаги четете целия договор. 

И най-важното – не използвайте бързи кредити за покриване на дългосрочни нужди, като покупка на кола или ремонт на жилище; те са най-подходящи за краткосрочни спешни ситуации (медицински разходи, непредвидени плащания и т.н.).

Сподели:

Коментари (0)

Израел срещу Иран – когато дипломацията капитулира пред страха

Израел срещу Иран – когато дипломацията капитулира пред страха

Сега светът трябва да реши – дали ще позволи на конфликта да се разрасне, или ще направи последен опит да върне разумa в играта

Росен Желязков: България има нужда младите хора, които са отишли в чужбина, получили са добро образование...

Росен Желязков: България има нужда младите хора, които са отишли в чужбина, получили са добро образование...

Според премиера една система може да се промени под постоянен външен натиск и посочи потенциала на българите в чужбина

 Цирк! Йотова критикува ЕК за  реакцията на кризата в Близкия изток, дава Радев за пример

Цирк! Йотова критикува ЕК за реакцията на кризата в Близкия изток, дава Радев за пример

Тя изрази недоумение от „беглата“ позиция на председателката на ЕК и на европейските институции