Има опасност българската позиция за „Газпром“ да бъде мека и плашлива и нищо повече, отколкото ЕК така или иначе ще извоюва, за разлика от тази на Полша и балтийските страни, които като нас плащат най-скъп газ, но са поискали и възможност за изцяло ново договаряне. Това коментира председателят в оставка на ДСБ Радан Кънев в ефира на телевизия Bit.
Той припомни, че до 4-ти май България трябва да представи позицията си пред ЕК като основа за преговорите между ЕК и „Газпром“, а отсъствието на такава я поставя в неизгодна позиция. Кънев изрази задоволство, че този път няма да преговарят български представители, които по думите му са доказали подкупността си.
„Без реформаторска десница българският парламент винаги е бил с къс хоризонт. Имаме основания да се притесняваме дали новото управление ще има далечни хоризонти, дали ще е смело, амбициозно и със сериозни реформаторски цели. Патриотите са „плашливи“ в отношенията си с руската страна.“ допълни още реформаторът.
Той призна, че се надява на общи позиции с лидерите на другите десни формации, които не успяха да влязат в парламента. Негово лично и категорично решение обаче е да не се кандидатира за лидер на ДСБ повече. Според него поредица от събития са нарушили непоправимо междуличностното доверие между десните лидери. Десницата загуби битка, но знамето й не е пленено, каза все пак Радан Кънев.
По повод скандала Дончев-Цацаров-Гергов той припомни, че реформаторите много пъти са призовавали за оставка на главния прокурор и целия ВСС. Според него трябва да се определи зам.-главен прокурор, който да извърши независимо разследване. Той съобщи също, че в момента от „Нова република“ пишат позиция с призив ако има анкетна комисия в парламента по скандала, то да се види и към кои неформални и тайни организации, като масонските ложи, принадлежат участниците в него.
Според него всички магистрати у нас трябва да декларират такава принадлежност, тъй като вътрешните обръвзаности протичат по тази линия.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг